KĂna: Ă©rdek, identitás, globális stratĂ©gia
A disszertáciĂł kutatási tĂ©mája KĂna globális stratĂ©giája. A felvetĂ©st indokolja, hogy a mai KĂna nem egyszerűen nagy mĂ©retű, terĂĽletű Ă©s lakosságĂş ország, hanem negyven Ă©vnyi rendkĂvĂĽli tempĂłjĂş gazdasági növekedĂ©s következtĂ©ben a világot, a glĂłbuszt egyre több tekintetben közvetlenĂĽl befolyásolĂł, sajátos állammá vált. Többezer Ă©ves civilizáciĂł bázisán áll, s hagyományosan ez köti össze lakosságának nagyrĂ©szĂ©t, határozza meg az állam identitását. Hogy KĂna globális tĂ©nyezĹ‘vĂ© vált, azt mi sem jelzi jobban, mint hogy jelentĹ‘s erĹ‘központok riválist, fenyegetĂ©st, kockázatot, mások Ăşj perspektĂvát, bĂztatást, stratĂ©giai partnert látnak benne.
Amire a kutatásunk koncentrál, az a kĂnai stratĂ©giai gondolkodás sajátos befelĂ© irányultsága, hogy alig-alig lĂ©teznek a kĂnai kĂĽlpolitika számára olyan problĂ©mák, amelyek nincsenek közvetlen kapcsolatban valamilyen belsĹ‘ igĂ©nnyel. Ez ellentmondásban van azzal a folyamatosan nyilvánvalĂłvá tett öntudattal, amely abbĂłl fakad, hogy KĂna a nemzetközi politika egyik legnagyobb, meghatározĂł szereplĹ‘je. A belĂĽlrĹ‘l fakadĂł, de kĂĽlsĹ‘ menedzsmentet is kĂvánĂł igĂ©nyek sokszorozĂłdnak, s ezek aprĂłbb-nagyobb rendszerekbe állĂtása jelenti az esetleges vagy feltĂ©telezhetĹ‘ globális stratĂ©gia Ă©pĂtĹ‘köveinek összegyűjtĂ©sĂ©t.
Kutatásunk alapkérdése, hogy
Az egyre inkább globális tĂ©nyezĹ‘vĂ© válĂł KĂna milyen globális stratĂ©giát alakĂt ki Ă©s miĂ©rt?
KiegĂ©szĂtĹ‘ kĂ©rdĂ©seink pedig:
KĂna felnövekedĂ©sĂ©nek folyamata hogyan stimulálja a nemzetközi rendszert, az emberisĂ©g egĂ©szĂ©t? Milyen elkĂ©pzelĂ©sei Ă©s cĂ©ljai vannak ezzel kapcsolatban?
Milyen természetű hatalom bomlik ki a folyamatban? Melyek a lényegi jellemzői?
1. A kĂnai stratĂ©gia Ă©s stratĂ©giai gondolkodás Ă©rdekekre Ă©s identitásra alapozĂł elemzĂ©sĂ©nek eredmĂ©nye, hogy az vĂ©lemĂ©nyĂĽnk szerint megfelelĹ‘ alapot Ă©s eszközt nyĂşjt a konkrĂ©t esemĂ©nyek, helyzetek elemzĂ©sĂ©hez. Eszerint KĂna az 1978 Ăłta tartĂł kurzusban a saját belsĹ‘ fejlĹ‘dĂ©sĂ©re koncentrálĂł stratĂ©giát követ, melyet maguk bĂ©kĂ©s fejlĹ‘dĂ©s nĂ©ven azonosĂtanak. Az Ăgy megformált alapvetĹ‘ Ă©rdekeit követve vált fokozatosan globális tĂ©nyezĹ‘vĂ©. Érdekei kĂ©t tengely körĂ© Ă©pĂĽlnek, ezek: a belsĹ‘ fejlĹ‘dĂ©s Ă©s a stabilitás.
2. Bár a nemzetközi közössĂ©gbe valĂł beilleszkedĂ©si szándĂ©kai miatt sokban alkalmazkodik a nemzetközi – nyugati – normákhoz, lĂ©nyegi kĂĽlönbsĂ©gei maradnak meg, s ezt nyĂltan vállalja is. IdentitásábĂłl fakadĂł jellegzetessĂ©gei között a globális tĂ©nyezĹ‘kĂ©nt valĂł viselkedĂ©sĂ©ben a legmeghatározĂłbb, s legnehezebben Ă©rthetĹ‘ Ă©s kezelhetĹ‘ jellemzĹ‘je a morális Ă©rvelĂ©s. További ilyen jellemzĹ‘ az egyensĂşlyra valĂł törekvĂ©s, a “közĂ©p-tudat”, valamint a bĂĽrokrácia. Ezek valĂłjában kĂĽlönösebb tudatosĂtás nĂ©lkĂĽl is a “kĂnai lĂ©nyeg” megnyilvánulásai, szemben az alkalmazkodás cĂ©ljábĂłl elsajátĂtott “nyugati eszközökkel”.
3. Vannak terĂĽletek, pĂ©ldául a gazdasági globalizáciĂł bizonyos rĂ©szletei, ahol KĂna már a globális jellegű cĂ©lkitűzĂ©sekig, vagy szabályalkotási, intĂ©zmĂ©ny Ă©pĂtĂ©si szándĂ©kig is eljutott. TanĂşi lehetĂĽnk a globális stratĂ©gia nagyon lassĂş, Ăłvatos, egyenlĹ‘tlen, inkább szegmentumok összerendezĂ©sĂ©n alapulĂł kibomlásának. Ezt a folyamatot KĂna az eredeti szándĂ©ka szerint a lĂ©tezĹ‘ szabályok betartásával szerette volna vagy szeretnĂ© menedzselni, de ez lehetetlen.
4. A jelek szerint KĂna számára megfelelĹ‘en működik a technika, miszerint emelkedett, elvont cĂ©lokat tűz ki, s ehhez viselkedĂ©si szabályokat fogalmaz, mintegy morális alapállást foglal el, majd ebben a kalodában igyekszik kezelni a konkrĂ©t problĂ©mákat.
http://phd.lib.uni-corvinus.hu/1273/
https://doi.org/10.14267/phd.2023019
http://phd.lib.uni-corvinus.hu/1273/1/Krajczar_Gyula_dhu.pdf