KooperatĂv közszolgáltatások intĂ©zmĂ©nyi megközelĂtĂ©sben
A dolgozatunk a közjĂłszágok, valamint a közszolgáltatások előállĂtásának kĂ©rdĂ©sĂ©hez szeretne hozzájárulni, az állampolgárok, a civil szervezetek Ă©s az állam egyĂĽttműködĂ©sĂ©nek vizsgálatával. A közjĂłszág kĂ©rdĂ©se hosszĂş mĂşltra tekint vissza a közgazdaságtanban, a problĂ©mával A nemzetek gazdagsága cĂmű művĂ©ben Adam Smith is foglalkozott Ă©s ma is meghatározĂł tĂ©mája minden közgazdaságtani tankönyvnek. A közjavak, közszolgáltatások problĂ©mája azonban nem csak szűken az előállĂtás (Musgrave, 1959; Ostrom Ă©s Ostrom, 1977b) Ă©s nem csak a hatĂ©konyság (Samuelson, 1954) kĂ©rdĂ©sĂ©t Ă©rinti, hanem azt is, hogy milyen elvek, milyen Ă©rtĂ©kek (Buchanan Ă©s Musgrave, 1999) Ă©s milyen morális megfontolások (Sandel, 2013) mentĂ©n állĂtjuk elĹ‘ ezeket a javakat.
HosszĂş Ă©vekig meghatározĂłak voltak azok a klasszikus nĂ©zĹ‘pontok, amelyek az államra (Pickhardt, 2006) vagy a piacra (Tullock, 2005) bĂzták volna a közjavak előállĂtását. Habár már az 1970-es, 1980-as Ă©vekben megszĂĽletett, az utĂłbbi Ă©vekig mĂ©gis kevĂ©ssĂ© jelent meg a főáramĂş irodalomban az Elinor Ostromhoz (1978;1996) köthetĹ‘ kooperatĂv közszolgáltatások (coproduction) elmĂ©let, amelyhez a dolgozat leginkább kapcsolĂłdik.
Az elmĂ©let Ostrom egĂ©sz Ă©letművĂ©nek azon tĂ©zisĂ©n alapszik, amely a közössĂ©gek perspektĂváját helyezi elĹ‘tĂ©rbe, a szereplĹ‘k közötti egyĂĽttműködĂ©st Ă©s a kollektĂv cselekvĂ©st vizsgálja. A coproduction irodalom fĂłkuszában is a közjĂłszágok, közszolgáltatások előállĂtásban rĂ©sztvevĹ‘ szereplĹ‘k (pl. az állam Ă©s az állampolgárok) közötti egyĂĽttműködĂ©se áll. Ebben az esetben a felek a jobb eredmĂ©nyek Ă©s hatĂ©konyság Ă©rdekĂ©ben működnek aktĂvan egyĂĽtt.
Az elmĂ©let elsĹ‘sorban a közjavak, közszolgáltatások minĹ‘sĂ©gĂ©nek javĂtását cĂ©lozza. Azonban ezzel párhuzamosan számos más pozitĂv várakozás Ă©s elvárás fogalmazĂłdik meg vele szemben. Ilyen pĂ©ldául a demokrácia, a társadalmi tĹ‘ke Ă©s a bizalom erĹ‘sĂtĂ©se a társadalomban. A problĂ©mák, amelyek a közszolgáltatások minĹ‘sĂ©gĂ©vel kapcsolatosak, illetve a demokráciába Ă©s az államba vetett bizalom csökkenĂ©se (Rothstein, 2011), az államok hatĂ©konyságának romlása (Pestoff, 2008) a világ számos országában, Ăgy Magyarországon is, jelen vannak. Nem vĂ©letlen, hogy az utĂłbbi Ă©vek egyik legnĂ©pszerűbb kĂ©rdĂ©sĂ©vĂ© vált: Hogyan kellene az állam szerepĂ©t Ăşjragondolni, átalakĂtani?
Kutatásunk kĂ©rdĂ©se, hogy milyen intĂ©zmĂ©nyi feltĂ©telek szĂĽksĂ©gesek ahhoz, hogy a közjĂłszágok, közszolgáltatások előállĂtása során egyĂĽttműködjenek a szereplĹ‘k, az állam Ă©s az állampolgárok?
Az intézményi feltételek vizsgálata során különösen a formális és informális (North, 2010) intézmények hatását elemezzük. A kutatásunk fókusza a magyarországi helyzet mélyebb megértésére irányul. A kutatási kérdésünkre a választ az intézményi közgazdaságtan fogalmaival, elméleteinek felhasználásával igyekszünk megadni.
Annak Ă©rdekĂ©ben, hogy az intĂ©zmĂ©nyek hatását feltárhassuk a hazai viszonylatban, kĂ©t megyeszĂ©khelyen, SzĂ©kesfehĂ©rváron Ă©s KecskemĂ©ten folytattunk empirikus kutatást. Az általunk vizsgált egyĂĽttműködĂ©s releváns szereplĹ‘it az önkormányzat oldalárĂłl a helyi politikusok (önkormányzati kĂ©pviselĹ‘k, alpolgármester, polgármester), a bĂĽrokraták (fĹ‘osztályvezetĹ‘k, osztályvezetĹ‘k, önkormányzati munkatársak), valamint az állampolgárok (civil szervezetek vezetĹ‘i, tagjai, helyi lakosok) adják. Az empirikus kutatás legfĹ‘bb elemei az általunk kĂ©szĂtett mĂ©lyinterjĂşk, fĂłkuszcsoportos interjĂşk, az általunk a releváns szereplĹ‘k számára szervezett workshopok voltak. Ezek eredmĂ©nyeire támaszkodva mutatjuk be, hogy melyek azok a legfontosabb intĂ©zmĂ©nyi feltĂ©telek, amelyek meghatározzák, hogy a hazai viszonyok között lĂ©trejöjjön az egyĂĽttműködĂ©s a közjĂłszágok, közszolgáltatások előállĂtásában.
Az intĂ©zmĂ©nyi elemzĂ©snĂ©l három elmĂ©letet jelentette a disszertáciĂłnk alapját: (i) North (2010) informális Ă©s formális intĂ©zmĂ©nyek elmĂ©lete, amelynek segĂtsĂ©gĂ©vel a formális Ă©s informális hatások, az Ărott Ă©s harmadik fĂ©l által kikĂ©nyszerĂtett szabályok, valamint az Ăratlan szabályok, a normák, szokások hatásainak elemzĂ©sĂ©t vĂ©geztĂĽk. (ii) A kollektĂv cselekvĂ©sre vonatkozĂł általános feltevĂ©sek Ă©s feltĂ©telek (Keefer, 2018; Ostrom 2010) vizsgálatához a kollektĂv cselekvĂ©s elmĂ©leteinĂ©l alkalmazott tĂ©nyezĹ‘ket, Ăgy pl. heterogenitást, mĂşltbĂ©li tapasztalatok, társadalmi tĹ‘ke hatását vettĂĽk figyelembe. (iii) Az Ostrom nevĂ©hez köthetĹ‘ (Ostrom, 2011) intĂ©zmĂ©nyi elemzĂ©s Ă©s fejlesztĂ©s (IAD) keretrendszer, amely segĂtsĂ©gĂ©vel elsĹ‘sorban az akciĂłteret befolyásolĂł szabályokat, valamint a szereplĹ‘k, közössĂ©gek jellemzĹ‘it vizsgáltuk.
Az alapvetĹ‘en forráshiányos Ă©s egyre inkább szűkĂĽlĹ‘ környezetben működĹ‘ önkormányzatok egyik legfontosabb motiváciĂłja az egyĂĽttműködĂ©sre a kiadáscsökkentĂ©s. EbbĹ‘l kifolyĂłlag az önkormányzatok helyettesĂtĹ‘ kapcsolatkĂ©nt tekintenek az állampolgárokra Ă©s civil szervezetekre, ami leszűkĂti az egyĂĽttműködĂ©st az előállĂtási szakaszra.
A nemzeti szintű szabályok egyĂĽttműködĂ©s irányába mutatĂł ösztönzĹ‘i gyengĂ©k, sĹ‘t sok esetben ellentĂ©tes irányĂşak. Mind az önkormányzatokat Ă©rintĹ‘ szabályok (Ăgy az önkormányzati törvĂ©ny), mind a civil szervezetekre vonatkozĂł szabályok (pl. civiltörvĂ©ny) nehezĂtik az egyĂĽttműködĂ©st.
A formális szabályok közĂĽl a legnagyobb ösztönzĹ‘t a hazai Ă©s nemzetközi (fĹ‘kĂ©nt EurĂłpai UniĂłs) forrásokkal kapcsolatos pályázatok jelentik.. A civil szervezetek forrásgyűjtĹ‘ szerepben jelennek meg. Ezáltal az egyĂĽttműködĂ©s eszköz, amelyre a források elnyerĂ©sĂ©hez (pl. EurĂłpai UniĂłs) van szĂĽksĂ©g. Nem az egyĂĽttműködĂ©s eredmĂ©nyezi pl. a hatĂ©konyságjavĂtáson, Ăşj tudáson keresztĂĽl a pĂ©nzĂĽgyi helyzet javulását, hanem a pĂłtlĂłlagos források megszerzĂ©se eredmĂ©nyezi az egyĂĽttműködĂ©st.
Az önkormányzattal valĂł egyĂĽttműködĂ©shez szĂĽksĂ©ges feltĂ©tel, hogy a civil szervezetek megfelelĹ‘ tudással Ă©s kompetenciákkal rendelkezzenek. Ilyen feltĂ©telkĂ©nt jelenik meg az elĹ‘zĹ‘ megállapĂtásunkhoz kapcsolĂłdĂłan a pályázatokon valĂł rĂ©szvĂ©tel, az adminisztratĂv elvárások teljesĂtĂ©se.
Befolyásolja az egyĂĽttműködĂ©s lehetĹ‘sĂ©gĂ©t Ă©s megvalĂłsĂtását, hogy mikĂ©ppen törtĂ©nik a de jure nemzeti Ă©s helyi szabályok akciĂłtĂ©rben alkalmazott működĂ©si szintű szabályokra törtĂ©nĹ‘ lebontása.Ezt nevezzĂĽk rugalmasságnak, amely esetĂ©n három tĂpust kĂĽlönböztetĂĽnk meg: (i)A költsĂ©g alapĂş rugalmasság (ii) aszabály alapĂş rugalmasság (iii) a politikai rugalmasság
Az egyĂĽttműködĂ©s lĂ©trejöttĂ©t befolyásolja a politikai környezet. Azokban az esetekben, ha a közössĂ©gen belĂĽli polarizáciĂł nagy, az egyĂĽttműködĂ©s kisebb valĂłszĂnűsĂ©ggel jön lĂ©tre
Befolyásolják az együttműködés létrejöttét a belépési szabályok, a belépési költségek. A belépés költsége az általunk vizsgált esetekben az állampolgárok és civil szervezetek számára magas. A belépési lehetőségeket illetően felértékelődik a bürokraták szerepe
A civil szervezetek száma, főként az egy tevékenységi területen működő szervezetek magas száma csökkenti az együttműködés esélyét. Az önkormányzat, a tárgyalási, egyeztetési tranzakciós költségeket csökkentve, csak kis számú szereplővel működik együtt.
Az egyĂĽttműködĂ©sek nagyobb valĂłszĂnűsĂ©ggel jönnek lĂ©tre Ă©s akkor lehetnek sikeresek, ha azokat az önkormányzat kezdemĂ©nyezi. A formális intĂ©zmĂ©nyek hatástalansága miatt az egyĂĽttműködĂ©s lĂ©trejöttĂ©ben felĂ©rtĂ©kelĹ‘dnek az informális intĂ©zmĂ©nyek. Ebben kulcsszerepet játszik a szereplĹ‘k között fennállĂł bizalom.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1251/
https://doi.org/10.14267/phd.2023057
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1251/1/Katona_Marton_Tamas_dhu.pdf