Gyerekek. Otthon. Együttműködés. Kreativitás. A designkommunikáció, mint a soft készségek fejlesztését támogató oktatásmódszertani eszköz
A disszertáciĂłm során arra törekedtem, hogy egy olyan tĂ©ma körĂ© Ă©pĂtsem a kutatásom, mely az akadĂ©miai irodalomhoz Ă©s a gazdasági gyakorlathoz törtĂ©nĹ‘ hozzájárulása mellett valĂłs Ă©rtĂ©ket hordoz a társadalom tagjai számára is. A tĂ©ma tudományterĂĽleteken átĂvel Ă©s ezzel párhuzamosan olyan tudományterĂĽleteket kapcsol össze, mint az oktatás- nevelĂ©s kommunikáciĂł Ă©s menedzsment irodalom. Tudományos Ă©s gyakorlati jelentĹ‘sĂ©ge pontosan ebben ragadhatĂł meg. Ezt az Ă©rtĂ©krendszert szem elĹ‘tt tartva jött lĂ©tre a designkommunikáciĂł, mint tervezĹ‘i kapcsolatteremtĂ©s (Cosovan, 2009) mĂłdszertanára Ă©pĂtĹ‘, saját fejlesztĂ©sű, kreatĂv oktatás-mĂłdszertani eszköz. A kutatás során, annak rĂ©szekĂ©nt megvalĂłsult a foglalkozás általános iskolába törtĂ©nĹ‘ integrálása, ahol a vizsgálat alanyai, a kutatás fĹ‘szereplĹ‘i, a Z generáciĂłt alkotĂł diákok Ă©s tanáraik voltak. A foglalkozás során a közössĂ©g összehangolása törtĂ©nik egy tervezĹ‘i folyamat megvalĂłsĂtásán keresztĂĽl, egy közösen megvalĂłsĂtott produktum lĂ©trehozásának cĂ©ljábĂłl. A folyamat jelenti a valĂłdi eredmĂ©nyt, mely menedzseri implikáciĂłja során a legĂ©rtĂ©kesebbnek vĂ©lt munkavállalĂłi soft kĂ©szsĂ©gek fejlesztĂ©sĂ©t is támogatja.
A disszertáciĂł alapvetĹ‘ cĂ©lja tehát egy olyan kreatĂv oktatási gyakorlat, mint termĂ©k pontos kidolgozása, megvalĂłsĂthatĂłságának feltĂ©rkĂ©pezĂ©se, tesztelĂ©se Ă©s eredmĂ©nyeinek bemutatása, mely a pedagĂłgusokat Ă©s diákokat egyaránt aktĂv, egyenrangĂş közreműködĂ©sre sarkallja, valamint a fennállĂł általános iskolai oktatási keretrendszerbe gond nĂ©lkĂĽl illeszthetĹ‘. A diák, a jövĹ‘ munkavállalĂłja akkor lehet sikeres, ha az oktatásban megszerzett tudása átfedĂ©sben van azokkal a követelmĂ©nyekkel, melyet a vállalat Ă©s a modern gazdaság támaszt szakemberei felĂ©. A disszertáciĂłban megvalĂłsulĂł kutatásommal fontosnak tartom az oktatás Ă©s a munkahelyek megteremtĹ‘i, a gazdaság legfontosabb szereplĹ‘i közötti párbeszĂ©d fenntartását, intenzitásának növelĂ©sĂ©t, ahol szĂĽksĂ©ges ott hatĂ©konyabbá tĂ©telĂ©t.
A dolgozat elméleti kerete 3 fő egységre osztható. A kiindulásban a hazai oktatási keretrendszer feltérképezése kapott helyet, majd a gazdaság és oktatás szereplőinek kapcsolata és a kapcsolatban rejlő lehetőségek feltárása került fókuszba. A szakirodalmi áttekintés záró szakaszában a designkommunikáció, mint tervezői, alkotói módszertan elemzése és a tudományos térben betöltött szerepének áttekintése történt.
A disszertáciĂł arra keresi a választ, hogy a designkommunikáciĂł, mint kreatĂv oktatásmĂłdszertan alkalmazása egy workshopon keresztĂĽl hogyan alakĂtja, milyen mĂłdon formálja a rĂ©sztvevĹ‘ közössĂ©get (diákok, pedagĂłgusok)? Hogyan járul hozzá a nyĂlt vĂ©gű problĂ©mamegoldás a vizsgált csoporton belĂĽli kommunikáciĂłhoz? A kutatási kĂ©rdĂ©s megválaszolása egy több mĂłdszertanĂş kvalitatĂv kutatás megvalĂłsĂtásán keresztĂĽl törtĂ©nt, melynek során a foglalkozás 24 alkalommal jött lĂ©tre, közel 500 diák bevonásával.
A kutatás eredmĂ©nyekĂ©nt rögzĂthetem, hogy a designkommunikáciĂł mĂłdszertan a közössĂ©g szereplĹ‘it többszinten, Ă©s szinteken belĂĽl több iránybĂłl formálja. JĂłl kimutathatĂł közeledĂ©st biztosĂt a diák Ă©s tanára kapcsolatában. A fejlĹ‘dĂ©s dimenziĂłi három szinten is tetten Ă©rhetĹ‘k: törtĂ©nik egy fejlĹ‘dĂ©s a pedagĂłgus szemĂ©lye kapcsán, akinek egy Ăşj, eddig ismeretlen szerepben kell helyt állnia. A diákok fejlĹ‘dĂ©se is további kĂ©t nĂ©zĹ‘pontbĂłl elemezhetĹ‘. Az egyĂ©ni fejlĹ‘dĂ©s, majd a csoport, mint közössĂ©g fejlĹ‘dĂ©se a tervezĹ‘i-alkotĂłi folyamat által. A legfontosabb eredmĂ©nyek a kutatási alkĂ©rdĂ©sek reláciĂłjában a következĹ‘kĂ©ppen összegezhetĹ‘k:
KK1- KözössĂ©gĂ©pĂtĂ©s: A designkommunikáciĂł workshop a közössĂ©g Ă©pĂtĂ©sĂ©t a lehetĹ‘sĂ©gek biztosĂtásával segĂti. LehetĹ‘sĂ©get ad az osztálynak a közösen eltöltött minĹ‘sĂ©gi idĹ‘re, ami Ă©lmĂ©nyt nyĂşjt számukra. LehetĹ‘sĂ©get teremt a beszĂ©lgetĂ©sre, ami egyĂ©rtelműen hiánypĂłtlĂł, igĂ©nyĂĽk van rá. LehetĹ‘sĂ©get biztosĂt azáltal, hogy a nyĂlt problĂ©mamegoldásra Ă©pĂt, Ăgy a megoldáshoz vezetĹ‘ Ăşt szemĂ©lyre, a közössĂ©gĂĽkre szabhatĂł, ami segĂt ahhoz, hogy magukĂ©nak Ă©rezzĂ©k a feladatot. A nyĂlt problĂ©mamegoldási helyzet közĂ©ppontba helyezĂ©sĂ©vel utat nyit a kĂ©pzelet, a kreativitás kiteljesĂtĂ©sĂ©re.
KK2- Soft kĂ©szsĂ©gek formálása: A kutatás rávilágĂtott a soft kĂ©szsĂ©gek egyre növekvĹ‘ jelentĹ‘sĂ©gĂ©re. HangsĂşlyt kapott a problĂ©mamegoldás (kritikai megközelĂtĂ©s), a kreativitás, a kommunikáciĂł Ă©s annak fĂĽggvĂ©nyĂ©ben Ă©rtelmezett egyĂĽttműködĂ©s. A kutatás során bizonyĂtásra kerĂĽlt, hogy a fent rögzĂtett soft kĂ©szsĂ©gekre közvetett vagy közvetlen befolyással van a workshop.
KK3- Tervezői identitás alakulása: A foglalkozás támogatta a diákok önállóságát, úgy érezték, hogy felnőttként kell helytállniuk. A tervezői identitás formálása az alkotói (flow) élmény megtapasztalásával teljesedett ki, ami szorosan összekapcsolható a produktum felé megvalósult hozzáállással és a tervezésen keresztül megélt együttműködés sikerével.
KK4- VállalkozĂłi attitűd: A vállalkozĂłi attitűd megjelenĂ©se a vártnál sokkal kisebb mĂ©rtĂ©kben volt jelen. A designkommunikáciĂł workshop Ă©s a nyĂlt problĂ©mamegoldĂł helyzet adottságai támogathatják ugyan a vállalkozĂłi attitűd elĹ‘tĂ©rbe kerĂĽlĂ©sĂ©t egy jĂłl irányĂtott tĂ©maválasztással, azonban ehhez szĂĽksĂ©ges az, hogy a hĂ©tköznapokban teret kapjon a gazdasági ismeretek tudatos oktatása.
Doktori kutatásom során mindvĂ©gig azt tartottam szem elĹ‘tt, hogy ez a kutatás egyszerre szolgálja az oktatási Ă©s a tudományos közössĂ©g Ă©rdekeit, Ă©s tegye ezt ne csak a várhatĂł eredmĂ©ny remĂ©nyĂ©ben, hanem az odavezetĹ‘ Ăşt alatt is. DisszertáciĂłmmal a pedagĂłgusok Ă©s az oktatásban Ă©rintett szereplĹ‘k számára egy kĂ©zzel foghatĂł Ă©rtĂ©ket teremtettem azáltal, hogy egy olyan mĂłdszertant ismerhetnek meg Ă©s sajátĂthatnak el, ami bizonyĂtottan támogatja Ĺ‘ket abban, hogy az iskolai keretrendszeren belĂĽl lehetĹ‘vĂ© váljon a közössĂ©g Ă©pĂtĂ©se, valamint a diákok soft kĂ©szsĂ©gekeinek tudatos Ă©s irányĂtott fejlesztĂ©se.