Vizuális propaganda Magyarországon 1931-1944 A Magyar VilághĂradĂł a rituális kommunikáciĂłelmĂ©let kontextusában
A disszertáciĂł cĂ©lja a magyar filmhĂradĂłzás törtĂ©netĂ©nek feldolgozása a kĂ©t világháborĂş közötti korai hangosfilmes idĹ‘szakban, ezzel összefĂĽggĂ©sben pedig a filmhĂradĂł fogalmának átfogĂł vizsgálata Ă©s a filmhĂradĂł mĂ©diumához kapcsolĂłdĂł problĂ©mák, diskurzusok feltĂ©rkĂ©pezĂ©se, kĂĽlönös tekintettel a filmhĂradĂł Ă©s a nemzeti identitás alakulásának összefĂĽggĂ©seire.
A hazai filmhĂradĂłzás törtĂ©nete a magyar mĂ©diatörtĂ©net egyik hiányzĂł fejezete, noha ezek a filmek hosszĂş Ă©vtizedeken át nagyban befolyásolták a lakosság világrĂłl valĂł tudását. A disszertáciĂł a filmhĂradĂłzás 1931 Ă©s 1944 közötti hazai viszonyait tárja fel, az eredmĂ©nyek Ă©rtelmezĂ©se pedig elsĹ‘sorban a rituális kommunikáciĂłelmĂ©let (Couldry [2003], Carey [2009], Császi [2002], Andok [2013], [2017]) keretĂ©ben törtĂ©nik. A kutatás szoros összefĂĽggĂ©sben van azzal a globális jelensĂ©ggel, mely a digitális kultĂşra terjedĂ©sĂ©vel fordulatot idĂ©zett elĹ‘ az audiovizuális archĂvumok anyagainak kezelĂ©sĂ©ben. Az „archĂvumi fordulat” hatására az eltĂ©rĹ‘ háttĂ©rrel Ă©s gyűjtemĂ©nyi bázissal rendelkezĹ‘ intĂ©zmĂ©nyek a 2000-es Ă©vektĹ‘l egyre több digitalizált archĂv tartalmat tesznek hozzáfĂ©rhetĹ‘vĂ© teljesen vagy bizonyos feltĂ©telekkel kĂĽlönbözĹ‘ online platformokon. A filmek a hozzáfĂ©rhetĹ‘sĂ©g rĂ©vĂ©n bekerĂĽlnek a köztudatba, referenciapontokká, kulturális felĂĽletekkĂ© válnak, Ă©s ezzel egyĂĽtt Ă©rezhetĹ‘en növelik az Ă©rdeklĹ‘dĂ©st tĂ©májuk Ă©s az Ĺ‘ket lĂ©trehozĂł korszak iránt a laikus felhasználĂłk körĂ©ben is. A szerzĹ‘ cĂ©lja, hogy feltárja a FilmhĂradĂłk Online platformon publikált Magyar VilághĂradĂł sorozat törtĂ©neti hátterĂ©t Ă©s kommunikáciĂłelmĂ©leti kontextusba helyezze ezeket a filmeket.
A dolgozat ĂşjszerűsĂ©gĂ©t biztosĂtja, hogy olyan tĂ©mával foglalkozik, melyet magyar vonatkozásban eddig kevĂ©ssĂ© kutattak, Ă©s amelyrĹ‘l speciális összefĂĽggĂ©seiben is csak kisszámĂş, elsĹ‘sorban rĂ©szelemzĂ©seket tartalmazĂł publikáciĂł szĂĽletett. A kutatás bemutatja, hogy (1) a filmhĂradĂłzás 1931 Ă©s 1945 között Magyarországon a rituális propaganda eszközekĂ©nt működött, (2) milyen szerepet játszottak a korszakban a mozik mint a rituális
kommunikáciĂł szĂnterei, valamint az 1938 Ă©s 1941 között publikált anyagok tartalomelemzĂ©sĂ©vel feltárja, hogy (3) a terĂĽlet-visszacsatolások filmhĂradĂłs reprezentáciĂłja mikĂ©nt vált a narratĂv nemzeti identitást rituálisan megĂşjĂtĂł folyamat fontos rĂ©szĂ©vĂ©. A disszertáciĂł mĂ©diatörtĂ©neti alapkutatás, amelynek eredmĂ©nyeire Ă©pĂtve számos terĂĽleten indĂthatĂł egy-egy rĂ©sztĂ©mát kibontĂł vizsgálat a kĂ©sĹ‘bbiekben. A szöveg elsĹ‘sorban a mĂ©dia- Ă©s kommunikáciĂłtudomány elmĂ©leteit használja, de kiemeli a filmhĂradĂłzás tĂ©májának interdiszciplináris jelentĹ‘sĂ©gĂ©t.