A radikális jobboldal törvényalkotásra gyakorolt hatása — A Jobbik esete
Harold Lasswell klasszikus meghatározása szerint a politika azt jelenti: „ki mit, mikor és hogyan kap meg”. Különösen érdekes ez a kérdés, amikor arra fókuszálunk, hogy azon szereplők, melyek funkciója az alárendeltség, milyen befolyással rendelkeznek. A disszertáció ennek vizsgálatára vállalkozik: a radikális jobboldali ellenzék törvényalkotásra gyakorolt hatását elemzi a 2010-2018 közötti Jobbik példáján keresztül.
Ehhez szĂĽksĂ©ges nĂ©hány alapfogalmat tisztázni. ĂŤgy a dolgozat az ellenzĂ©k, azon belĂĽl is a radikális jobboldali ellenzĂ©k, majd a kormányzatra gyakorolt hatás bemutatásával veszi kezdetĂ©t. Ehhez a politikatudományi szakirodalom megállapĂtásinak ismertetĂ©sĂ©n Ă©s szintetizálásán tĂşl formális modelleket hĂv segĂtsĂ©gĂĽl. A kormányzatra gyakorolt hatás megĂ©rtĂ©sĂ©hez szĂĽksĂ©ges röviden áttekinteni a kormányzati döntĂ©shozatal folyamatát, majd a hatásgyakorlás ismeretelmĂ©leti dilemmáit.
A dolgozat kevert mĂłdszert alkalmaz: a Jobbik törvĂ©nyjavaslatainak sorsát röviden összegzĹ‘ fejezetet a parlamenti felszĂłlalások Ă©s a törvĂ©nyalkotás napirendjĂ©nek vizsgálata követi, mely több hipotĂ©zis kapcsán ellentmondásos eredmĂ©nyekre vezet. Ezek Ă©rtelmezĂ©sĂ©t Ă©s kontextusba helyezĂ©sĂ©t teszi lehetĹ‘vĂ© a három esettanulmány, melyek a Jobbik hatását tárják fel közbiztonság, a bevándorlás Ă©s a devizahitelek kapcsán hozott törvĂ©nyek terĂ©n. Hat hipotĂ©zis Ă©s kĂ©t alhipotĂ©zis az ellenzĂ©k hatásának legfontosabb magyarázatait vizsgálja meg. A disszertáciĂł Ăşj tudományos megállapĂtásai Ă©rtelmĂ©ben:
• Az ellenzéki pártok napirendjének döntő hatással van arra, milyen hatást gyakorolnak a kormányzatra.
• Kitartóan napirendre tűzve, és ott tartva egy ügyet még a nyomasztó fölényben lévő kormánypárt(ok)kal szemben is sikert lehet elérni
• A parlamenten keresztüli hatásgyakorlás szerepe mellékes.
• A vĂ©tĂłpont feletti ellenĹ‘rzĂ©s (azaz a Fidesz-KDNP minĹ‘sĂtett többsĂ©gĂ©nek elvesztĂ©se) vagy nem befolyásolta, vagy kifejezetten rontotta a Jobbik hatásgyakorlási kĂ©pessĂ©gĂ©t.
• Azokban az esetekben, amikor a napirendet kell befolyásolni, a bizottsági elnöki tisztsĂ©gek hatĂ©konyan felhasználhatĂłak az ellenzĂ©k számára. Ezzel szemben a törvĂ©nyhozĂł szerv működĂ©sĂ©nek befolyásolására kevĂ©s lehetĹ‘sĂ©gĂĽk van, ott a bizottságok kormánypárti többsĂ©ge bĂr meghatározĂł szereppel.
Sem az ellenzék aktuális támogatottsága, sem a támogatottságának változása nem befolyásolja a hatásgyakorlásának erősségét.
• Megfigyelhető az ellenzék támogatottsága potenciális növekedésének hatása: amennyiben erre komoly kilátás van, a kormánypártok megpróbálják annak elejét venni, és fokozzák alkalmazkodásukat az ellenzéki kezdeményezésekhez.
• A politikai intézmények jelentette erőforrások sem változtattak érdemben a Jobbik törvényalkotásra gyakorolt hatásának módján.
• Amennyiben a konkrét ügy kapcsán az ellenzéki párt ügybirtokos, akkor az ellenzék hatásgyakorlásának erejét fokozza a közvélemény fokozottabb érdeklődése.
• A kormánypártok mozgástere főleg a kisebb napirendi jelenléttel rendelkező ügyek kapcsán szélesebb.
• A kormánypártok nem törekszenek feltĂ©tlenĂĽl a konszenzusra, az ellenzĂ©k „megbĂ©kĂtĂ©sĂ©re”.
• Sok esetben a választĂłk minĂ©l szĂ©lesebb rĂ©tegeinek megnyerĂ©sĂ©re sem törekednek a kormánypártok: biztosabbnak vĂ©lt helyzetĂĽkben elegendĹ‘nek tarthatják saját szavazĂłtáboruk kielĂ©gĂtĂ©sĂ©t.
• A kormánypártok gondolkodása sokkal jövőorientáltabb előzetes várakozásainknál.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1317/
https://doi.org/10.14267/phd.2023053
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1317/1/Molnar_Csaba_dhu.pdf