A hazai lakosság hitelfelvételi folyamatai
Dolgozatom célja a hazai háztartási hitelezési hitelhez jutási folyamatok átfogó bemutatása makroszintű és mikroszintű adatok elemzésével.
A makroszintű elemzĂ©s cĂ©lja a lakossági hitelezĂ©s rendszerváltást követĹ‘ idĹ‘szakának korszakolása a hitelciklusok Ă©s azok szakaszai szerint, 1990 Ă©s 2019 között. A korszakolás az idĹ‘ dimen-ziĂłjában rendszerbe foglalja a lakosság hitelfelvĂ©teli lehetĹ‘sĂ©geit, amely keretet ad a hitelpiacon valĂł megjelenĂ©sĂĽknek. MegállapĂtottam, hogy a rendszerváltást követĹ‘en a vállalati hitelpiachoz kĂ©pest kĂ©sĂ©ssel, 2000-tĹ‘l bontakozott ki az elsĹ‘ háztartási hitelciklus, amelynek expanzĂv szakasza a kamattámogatott forinthitelek, Ă©rett szakasza a deviza alapĂş hitelek tĂ©rnyerĂ©sĂ©vel párhuzamosan zajlott, majd a 2008-as pĂ©nzĂĽgyi válság kibontakozásával – a pĂ©nzĂĽgyi közvetĂtĂ©s prociklikus voltával összhangban – bekövetkezett a gyors visszaesĂ©s, a recessziĂłs periĂłdus pedig egĂ©szen 2012-ig tartott. 2013-tĂłl megindult elĹ‘bb a kilábalás, majd a második hitelpiaci ciklus expanzĂv szakasza, azonban a 2019-ben elindult babavárĂł kölcsönök, 2020-ban pedig a koronavĂrus járvány Ă©s a terjedĂ©st akadályozĂł izoláciĂłs lĂ©pĂ©sek jelentĹ‘sen átalakĂtották a hitelpiac mĂ©retĂ©t Ă©s struktĂşráját. Azt, hogy ezek a folyamatok már a második ciklus Ă©rett szakaszát jelentik, korai lenne megállapĂtani.
A mikroszintű adatok a rendszerváltást követĹ‘ hitelciklusok egyetlen szakaszárĂłl, a második ciklus expanzĂv szakaszárĂłl állnak rendelkezĂ©sre. ĂŤgy a 2013 Ă©s 2017 közötti idĹ‘távon vizsgálom a potenciálisan likviditáskorlátos csoportok körĂ©t, amelyekhez kutatási kĂ©rdĂ©sim kapcsolĂłdnak.
A kutatási kĂ©rdĂ©sek megválaszolásához egy unikális adatbázist Ă©pĂtettem. Az Országos NyugdĂjfolyĂłsĂtási FĹ‘igazgatĂłságtĂłl kapott adatok – alapvetĹ‘ szociodemográfiai ismĂ©rvek mellett – az összes magyar munkavállalĂł járulĂ©kköteles jövedelmeit tartalmazzák, amelyek alapján havi jövedelmeket lehetett előállĂtani, illetve azonosĂtani lehetett a munkahely- Ă©s foglalkozásváltást. Ezt összeillesztve a Magyar Nemzeti Bank által gyűjtött szerzĹ‘dĂ©sszintű hiteladatokkal olyan adatbázisokat használtam, amely az eddig ismert elemzĂ©si eszközök közĂĽl a legszĂ©lesebb körű ahhoz, hogy a lakosság hitelfelvĂ©teli folyamatai kutathatĂłvá váljanak.
A kutatási kĂ©rdĂ©seket ökonometriai mĂłdszerekkel, a legkisebb nĂ©gyzetek mĂłdszerĂ©vel becsĂĽlt lineáris regressziĂłval Ă©s lineáris valĂłszĂnűsĂ©gi modell alkalmazásával, valamint maximum likelihood elven becsĂĽlt logisztikus regressziĂłs modellekkel válaszoltam meg. Az adatelemzĂ©s során a „hitelfelvĂ©tel” fogalmát a lakáshitelek Ă©s a szemĂ©lyi kölcsönök felvĂ©telĂ©re szűkĂtettem, mivel a vizsgált idĹ‘szakban ez a kĂ©t hiteltermĂ©k tette ki a hitelpiac jelentĹ‘s rĂ©szĂ©t.
Az elsĹ‘ kĂ©rdĂ©s arra irányult, hogy demográfiai, jövedelmi Ă©s foglalkozási változĂłk mentĂ©n a vizsgált idĹ‘szakban mely háztartások jutottak hitelhez. Azt láttuk, hogy a hitelfelvĂ©tel kevĂ©sbĂ© jellemzĹ‘ a nĹ‘kre, az Ă©letkor emelkedĂ©sĂ©vel pedig csökkent a hitelfelvĂ©tel valĂłszĂnűsĂ©ge. Az adĂłs fennállĂł egyĂ©b hitelei Ă©s az Ă©ves jövedelem pozitĂv kapcsolatban vannak a hitelfelvĂ©tellel, mĂg ha az adott egyĂ©n adott Ă©vben munkahely- vagy foglalkozásváltáson esett át, az csökkentette annak valĂłszĂnűsĂ©gĂ©t, hogy hitelt vegyen fel. Az egyes foglalkozási csoportokba tartozás hatása a hitelfelvĂ©-telre inkább ellentĂ©tes a lakáshitelesek Ă©s a szemĂ©lyi kölcsönt felvevĹ‘k között.
A második kĂ©rdĂ©skör arra vonatkozott, hogy egy, a jövedelmi-munkaerĹ‘piaci helyzetet lĂ©nye-gesen befolyásolĂł esemĂ©nyt (jövedelemváltozás, munkahely- vagy foglalkozásváltás) követĹ‘en hogyan idĹ‘zĂtik a háztartások a hitelfelvĂ©telt. A kĂ©rdĂ©s relevanciáját az a szembetűnĹ‘ megfigyelĂ©s adja, hogy a mikroszintű adatok tanĂşsága szerint az utolsĂł jövedelemváltozástĂłl a hitelfelvĂ©telig eltelĹ‘ idĹ‘ mĂłdusza 1 hĂłnap: mindkĂ©t vizsgált hiteltĂpus vonatkozásában az esetek mintegy negye-dĂ©ben mindössze egy hĂłnappal követte a hitelfelvĂ©tel a változást, akár nĹ‘tt, akár csökkent a jövedelem. JövedelememelkedĂ©s esetĂ©n ez tĂĽrelmetlensĂ©gre, határozott idĹ‘preferenciára utal: amint lehetĹ‘sĂ©g nyĂlik hitelfelvĂ©tellel megvalĂłsĂtani a hitelcĂ©lt, meg is hozzák ezt a döntĂ©st az ĂĽgyfelek. JövedelemcsökkenĂ©s esetĂ©n viszont ugyanez erkölcsi kockázat meglĂ©tĂ©re utal: az adĂłsok e köre mĂ©g az elĹ‘tt megjelenik hiteligĂ©nyĂ©vel a bankrendszerben, hogy az alacsonyabb jövedelemszint már a hitelbĂrálat során is nyilvánvalĂłvá válna. Ugyanakkor a likviditáskorlátok jövĹ‘beni korlátozĂł voltátĂłl valĂł fĂ©lelem motĂvumát is jelentheti: mivel tartĂłsan alacsonyabb jövedelmi szint mellett nagyobb esĂ©llyel válnak effektĂvvĂ© a hitelfelvĂ©teli korlátok, az egyĂ©n inkább korábbi idĹ‘pontra idĹ‘zĂti a hitelcĂ©l megvalĂłsĂtását.
Eredményeim alapján a jövedelemcsökkenés és -emelkedés esetében a hitelfelvételig eltelt idő rövidebb a nők, a fiatalabbak, a magasabb jövedelműek és az egyéb adósságokkal rendelkezők esetében. A munkahely- vagy foglalkozásváltás és a hitelfelvétel között eltelt időt ceteris paribus növeli a nagyobb jövedelem, valamint munkahelyváltást követően a férfiak vállalnak gyorsabban adósság-szolgálatot.
VĂ©gĂĽl a harmadik kĂ©rdĂ©s a szerzĹ‘dĂ©ses összegek heterogenitását magyarázĂł tĂ©nyezĹ‘kre irányult. EredmĂ©nyeim alapján a nĹ‘k, rĂ©szben az idĹ‘sebbek, az alacsonyabb jövedelműek, a primer szektorban vagy a szakkĂ©pesĂtĂ©st nem igĂ©nylĹ‘ ipari Ă©s szolgáltatĂł szektorban foglalkoztatottak, va-lamint a fegyveres szervek alapfokĂş vĂ©gzettsĂ©gű munkavállalĂłi közĂ© tartoznak azok, akik bár hitel-kĂ©pesek, a megĂtĂ©lt hitelösszeg összessĂ©gĂ©ben elmaradhat attĂłl a szinttĹ‘l, amely mellett elĂ©rhetnĂ©k az optimális fogyasztási szintet.
A dolgozatban bemutatott eredmĂ©nyek Ă©rvĂ©nyessĂ©ge, általánosĂthatĂłsága igen magas: a felhasznált adatok a vizsgált idĹ‘szakra nĂ©zve teljeskörű adminisztratĂv adatbázisok összefűzĂ©sĂ©vel álltak elĹ‘, Ăgy a kutatási kĂ©rdĂ©sek a lehetĹ‘ (elĂ©rhetĹ‘) legszĂ©lesebb spektrumot felölelĹ‘ adattartományon kerĂĽltek megválaszolásra – ezáltal minden korábbinál pontosabb kĂ©pet alkothattam a lakosság hitelfelvĂ©teli folyamatairĂłl.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1250/
https://doi.org/10.14267/phd.2023042
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1250/1/Fellner_Zita_dhu.pdf