A budapesti korporatizációs hullámvasút: A vállalati formában történő önkormányzati közszolgáltatás-nyújtás dinamikájának magyarázatai az 1990–2022 közötti Magyarországon
Kucsera Bence munkája az önkormányzati tulajdonĂş gazdasági társaságok közszolgáltatás-nyĂşjtásban valĂł használatának gyakorlatával Ă©s a közszolgáltatás-nyĂşjtás korporatizáciĂłjával foglalkozik. A munka a tudományos szakirodalom által vizsgált vállalati formában törtĂ©nĹ‘ közszolgáltatás-nyĂşjtás intĂ©zmĂ©nyi keretĂ©nek alakulásárĂłl Ă©s hatĂ©konyságárĂłl kialakult – jelenleg is alakulĂłban lĂ©vĹ‘ – kĂ©p jobb megĂ©rtĂ©sĂ©hez kĂván hozzájárulni.
A tĂ©zisben megjelenĹ‘ bizonyĂtĂ©kok alapján kijelenthetĹ‘, hogy Magyarország több tekintetben is eltĂ©r attĂłl, mint amit a nemzetközi megállapĂtások alapján feltĂ©telezni lehet. Itt leginkább arra Ă©rdemes kiemelten rámutatni, hogy szemben a nemzetközi tudományos diskurzusban megjelenĹ‘ megállapĂtásokkal, Magyarországon leginkább a politikai akarat befolyásolja az önkormányzati vállalatok használatát, empirikusan csak rĂ©szben igazolhatĂłk a nem politikai hajtĂłerĹ‘k önkormányzati vállalatszám-változásokra gyakorolt hatása. Erre reflektálva, Kucsera Bence doktori Ă©rtekezĂ©sĂ©ben az alábbi állĂtások kerĂĽlnek megfogalmazásra.
Helyi szinten:
– Az önkormányzatok romlĂł költsĂ©gvetĂ©si helyzete az önkormányzati vállalatszámok növekedĂ©sĂ©vel, mĂg javulĂł költsĂ©gvetĂ©si helyzete az önkormányzati vállalatszámok csökkenĂ©sĂ©vel jár egyĂĽtt. Az eredmĂ©nyek nem támasztják alá, hogy a romlĂł költsĂ©gvetĂ©si helyzet erĹ‘teljesebben jelentkezne a kisebb önkormányzatok esetĂ©n, Ă©s hogy az fĹ‘kĂ©nt profitorientált önkormányzati vállalatok lĂ©trehozásában nyilvánulna meg.
– A növekvĹ‘ nĂ©psűrűsĂ©g Ă©s a növekvĹ‘ eltartottsági ráta nem jár egyĂĽtt az önkormányzati vállalatszámok növekedĂ©sĂ©vel.
– A nonprofit önkormányzati vállalatszámok csökkennek a jobboldalirĂłl-baloldalira Ă©s nĹ‘nek a baloldalirĂłl-jobboldalira törtĂ©nĹ‘ vezetĂ©sváltás során, ami a profitorientált önkormányzati vállalatszám-változásokra fordĂtva igaz.
Rendszerszinten:
– A közigazgatási reformdoktrĂnák (NPM Ă©s post-NPM) közötti átmenet (2004 után) nincs hatással az önkormányzati vállalatszám-változásokra.
– A gazdasági világválság nem hozhatĂł közvetlen összefĂĽggĂ©sbe az önkormányzati vállalatszám-változás trendjĂ©nek a változásával.
– Az önkormányzati eladĂłsodás miatt vĂ©ghez vitt önkormányzati adĂłsságkonszolidáciĂł során (2012–2014) az önkormányzati vállalatszámok határozott csökkenĂ©se rajzolĂłdik ki.
– Az Orbán-kormányok idejĂ©n eltĂ©rĹ‘ mĂłdon változnak az önkormányzati vállalatszámok.
MĂg az elsĹ‘ Orbán-kormány idejĂ©n (1998–2002) Ă©s a második Orbán-kormánytĂłl kezdĹ‘dĹ‘en stagnálás/ kis mĂ©rtĂ©kű növekedĂ©s, illetve határozott csökkenĂ©s figyelhetĹ‘ meg az önkormányzati vállalatszámokban, addig az elsĹ‘ Orbán-kormány elĹ‘tti (1990–1998) Ă©s a baloldali-liberális (2002–2010) kormányok idejĂ©n határozott növekedĂ©s.
Ă–sszessĂ©gĂ©ben Kucsera Bence doktori Ă©rtekezĂ©sĂ©nek eredmĂ©nyei ĂşjĂtĂł mĂłdon mutatnak rá, hogy az önkormányzati közszolgáltatás-nyĂşjtás intĂ©zmĂ©nyi keretĂ©nek a változása rĂ©szben fĂĽggetlen az olyan helyi szintű tĂ©nyezĹ‘ktĹ‘l, mint az önkormányzatok pĂ©nzĂĽgyi helyzete, vagy az önkormányzatok által kiszolgált lakosság mĂ©rete/ összetĂ©tele. Az, hogy a helyi vezetĂ©s mely szervezettĂpusok használata mellett dönt a közszolgáltatás-nyĂşjtás során, alapvetĹ‘en politikai változások fĂĽggvĂ©nye. Ugyanakkor hangsĂşlyos, hogy ezek a szervezeti döntĂ©sek nem kizárĂłlag a helyi, hanem a kormányzati politika változásátĂłl is fĂĽggenek. Az eredmĂ©nyek azzal a határozott megállapĂtással járulnak hozzá a közszolgáltatás-nyĂşjtás kĂĽlönbözĹ‘ szervezettĂpusokon keresztĂĽl törtĂ©nĹ‘ biztosĂtásárĂłl szĂłlĂł tudományos diskurzushoz, hogy a politikai ideolĂłgiák kifejezetten erĹ‘s hatással vannak az önkormányzati vállalatszámok változására.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1288/
https://doi.org/10.14267/phd.2023041
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1288/19/kucserabence_dhu.pdf