Competencies in the supply chain education -Student and labour market perspectives- [védés előtt]
Ezen cikk alapú doktori disszertáció a tudomány/oktatás és gyakorlat viszonyának feltérképezésével, fontosságának hangsúlyozásával, a munkaerőpiacon tapasztalható kompetenciaelvárások aktualizálásával, és az eltérésekre módszertani megoldási lehetőségek felkutatásával foglalkozik.
A dolgozat a kutatás relevanciájának bebizonyĂtása Ă©s az elmĂ©leti háttĂ©r áttekintĂ©se után a BCE-MSc ELM (Ellátásilánc-menedzsment) hallgatĂłk kompetenciaelvárásokrĂłl, az oktatásban tapasztalt mĂłdszerek ismertsĂ©gĂ©rĹ‘l Ă©s azok kompetenciafejlesztĹ‘ hatĂ©konyságárĂłl alkotott vĂ©lemĂ©nyĂ©vel foglalkozik, melynek kifejtĂ©se rĂ©szletesen az 1.cikkben olvashatĂł. A BCE-SCM kĂ©pzĂ©sben rĂ©sztvevĹ‘ mesterszakos hallgatĂłk kompetenciáinak fejlesztĂ©sĂ©t szolgálĂł oktatásban alkalmazott mĂłdszerek faktor analĂzis segĂtsĂ©gĂ©vel törtĂ©nĹ‘ elemzĂ©sĂ©re 2.cikkben kerĂĽl sor. A további cikkek a legfrissebb nemzetközi szakirodalom alapján munkaerĹ‘piacon tĹ‘lĂĽk elvárt Ă©s általuk elvárásnak gondolt kompetenciákra (3.cikk) illetve az Ĺ‘ (potenciális) hazai munkáltatĂłik elvárásaira, illetve tapasztalataira fĂłkuszálnak (4.cikk). Mivel a tudomány Ă©s gyakorlat kapcsolatának fontosságát egyre több kutatás kihangsĂşlyozza, ezĂ©rt a bemutatott 4.cikk is ezt hivatott eredmĂ©nyeivel megerĹ‘sĂteni, mint a kereslet-kĂnálat közötti szufficit-deficit megoldásának egyik lehetsĂ©ges mĂłdját.
Az ellátási láncok (Supply Chain Management=SCM) egyes terĂĽletein tapasztalhatĂł kompetenciaelvárások folytonos változása a humánerĹ‘forrás hiány, a köztĂĽk esetlegesen fennállĂł összefĂĽggĂ©s, illetve a digitalizáciĂł elterjedĂ©sĂ©nek következmĂ©nyekĂ©nt veszĂ©lyben lĂ©vĹ‘ szállĂtmányozás Ă©s a logisztika terĂĽletĂ©n dolgozĂłk (Frey&Osborne, 2017) Ă©rintettsĂ©ge is alátámasztja a kutatások relevanciáját. A jelensĂ©g minden Ă©rintett (hallgatĂłk, munkaadĂłk, egyetemek) figyelmĂ©t megköveteli. A gazdaságban Ă©s ezen belĂĽl a logisztikai szektorban vĂ©gbemenĹ‘ változások magukkal hozzák a felsĹ‘oktatásba bekerĂĽlĹ‘ hallgatĂłk jellemzĹ‘inek változásait, amelyek az oktatással szembeni elvárások változását (mĂłdszertani változtatások szĂĽksĂ©gesek) is meglapozzák. Többek között ez is szĂĽksĂ©gessĂ© teszi a munkáltatĂłk Ă©s hallgatĂłk elvárt kompetenciákkal kapcsolatos elgondolásának megismerĂ©sĂ©t, illetve Dubey et al. (2017) Ă©rvelĂ©se szerint “az ellátási lánc kĂ©szsĂ©ghiányaira vonatkozĂł empirikus kutatás kevĂ©s” (144. o.), ami szintĂ©n jelzi az ilyen jellegű kutatás szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©t.
A hallgatĂłi Ă©s munkáltatĂłi megkĂ©rdezĂ©sekhez alkalmazott on-line kĂ©rdĹ‘Ăvek, interjĂşk adatainak elemzĂ©se során kapott eredmĂ©nyek szakirodalmi szintetizálása után elmondhatĂł, hogy:
– egy vállalat versenykĂ©pessĂ© válásához Ă©s annak fenntartásához szĂĽksĂ©ges szakmai ismeretek mellett egyre nagyobb hangsĂşlyt kapnak az un. szoft kĂ©pessĂ©gek Ă©s
– azok fejlesztĂ©sĂ©nek fontossága, ami
– a vállalatok Ă©s felsĹ‘fokĂş oktatási intĂ©zmĂ©nyek egyĂĽttműködĂ©sĂ©t mind inkább elĹ‘tĂ©rbe helyezi.
MegállapĂthatĂł továbbá az is, hogy a szakirodalom alapján feltárt elvárt kompetenciák nagy többsĂ©ge fejleszthetĹ‘ az oktatásban, ami indokolttá teszi ezek, illetve a kooperatĂv oktatási mĂłdszerek ismeretĂ©t Ă©s használatát az oktatĂłi körökben is.
VĂ©gĂĽl a munkaerĹ‘piacon vĂ©gzett kutatás szerint kimondhatĂł, hogy a leginkább elvárt kompetenciák az alázat (munka iránt), pozitĂv hozzáállás, agilitás, motiváltság, innováciĂłra, változásra valĂł nyitottság kĂ©pessĂ©ge, ĂĽtemezĂ©si kĂ©szsĂ©g, idĹ‘menedzsment (munkának), kĂváncsiság, szoftverek Ă©s IT eszközök használatának kĂ©pessĂ©ge, kreativitás. Ezek az elvárt kompetenciák tĂĽkrözik a környezet dinamikus változásait, amelyek rugalmasságot Ă©s gyors alkalmazkodást követelnek meg a munkavállalĂłktĂłl.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1333/
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1333/1/munkacsi_adrienn_den.pdf