Likviditásmenedzsment Ă©s közvetĂtĂ©s fedezetlen hitel piacokon = Liquidity Management And Intermediation In Unsecured Credit Markets
DisszertáciĂłm cĂ©lja a magyar fedezetlen bankközi hitelpiac Ă©s az ott jelenlĂ©vĹ‘ közvetĂtĹ‘i tevĂ©kenysĂ©g vizsgálata. Kutatásomat három egymásra Ă©pĂĽlĹ‘ szinten valĂłsĂtottam meg.
Az elsĹ‘ szinten egy leĂrĂł kutatást vĂ©geztem, amelyben több oldalrĂłl megvizsgáltam a bankközi piac egy jelentĹ‘s szeletĂ©t, a fedezetlen bankközi hitelek piacát. Ennek szellemĂ©ben disszertáciĂłm 2. fejezete egy általános szakirodalmi áttekintĹ‘, amelyben a hazai bankközi piac jellemzĂ©se mellett kitĂ©rtem a rĂ©giĂłs országok bankközi piacain megfigyelhetĹ‘ hasonlĂłságokra, illetve kĂĽlönbsĂ©gekre is.
A 3. fejezetben a nyilvánosan elérhető adatokról áttértem egy kutatási célra kapott adatbázis vizsgálatára, amely valamennyi fedezetlen bankközi forinthitelt tartalmaz a 2012 és 2015 közötti időszakra vonatkozóan.
1. KettĂ©bontottam futamidĹ‘ szerint a fedezetlen bankközi hitelĂĽgyleteket, Ă©s összehasonlĂtottam az overnight bankközi tranzakciĂłk eloszlását az egy napnál hosszabb futamidejű hitelĂĽgyletekĂ©vel. Azt találtam, hogy bármilyen szokásos szignifikanciaszinten elvethetĹ‘ az eloszlások egyezĹ‘sĂ©ge, az egy napos, illetve az ennĂ©l hosszabb futamidejű tranzakciĂłk összegeinek eloszlása kĂĽlönbözĹ‘, Ă©s ez az eltĂ©rĂ©s idĹ‘ben stabil volt a 2012 Ă©s 2015 közötti idĹ‘szakban. Dolgozatom közĂ©ppontjában a likviditáskezelĂ©si cĂ©llal kötött bankközi ĂĽgyletek állnak, amely szempontnak vegytisztán kizárĂłlag az O/N ĂĽgyletek felelnek meg, ezĂ©rt disszertáciĂłm további rĂ©szĂ©ben az adatbázisbĂłl kizárĂłlag a piac tĂşlnyomĂł többsĂ©gĂ©t reprezentálĂł overnight tranzakciĂłkkal dolgoztam tovább.
2. Ezt követĹ‘en megvizsgáltam a hitelnyĂşjtások, illetve hitelfelvĂ©telek koncentráciĂłját. A kĂĽlönfĂ©le koncentráciĂłs mĂ©rĹ‘számok azt mutatták, hogy a hitelfelvĂ©telek a volumeneket Ă©s a tranzakciĂłszámokat tekintve egyaránt koncentráltabbak voltak a hitelnyĂşjtásoknál. Ezt a megfigyelĂ©st hipotĂ©zisvizsgálat segĂtsĂ©gĂ©vel is teszteltem, Ă©s igazoltam a szignifikáns koncentráciĂłbeli kĂĽlönbsĂ©get a bankközi piac hitelfelvĂ©teli, illetve hitelnyĂşjtási oldala között.
A 4. fejezetben az alapvető hálózati modellek bemutatását követően kiemelten foglalkoztam a bankközi piaci hálózatoknál megfigyelhető mag-periféria struktúrával.
3. DisszertáciĂłm egyik legfĹ‘bb tudományos hozzáadott Ă©rtĂ©kekĂ©nt bemutattam a szĂ©les körben használt magsági mutatĂł egy konkáv sĂşlyfĂĽggvĂ©nnyel mĂłdosĂtott verziĂłját, amely mĂłdszertani ĂşjĂtást tĂ©mavezetĹ‘immel közösen dolgoztunk ki. Az Ăşjfajta, mĂłdosĂtott mĂ©rĹ‘szám megfelelĹ‘en kezeli Ă©s kikĂĽszöböli az eredeti mutatĂł anomáliáit, valamint szimuláciĂłs mĂłdszerrel bemutattam, hogy az Ăşjfajta, sĂşlyozott magsági mutatĂł nemcsak stilizált, egyszerű hálĂłzatokon, hanem egy valĂłs bankközi piaci hálĂłzaton is robusztusabb elkĂĽlönĂtĂ©sĂ©t nyĂşjtja a mag Ă©s a perifĂ©ria szereplĹ‘knek.
A leĂrĂł rĂ©sz után az 5. fejezettĹ‘l kezdĹ‘dĹ‘en a háttĂ©rben meghĂşzĂłdĂł ok-okozati összefĂĽggĂ©sekre koncentráltam. A rĂ©szletesen bemutatott mag-perifĂ©ria struktĂşra kialakulása a hálĂłzaton belĂĽli közvetĂtĹ‘i tevĂ©kenysĂ©ghez köthetĹ‘.
4. Megmutattam, hogy a bankközi piacon megfigyelhetĹ‘ egy igen jelentĹ‘s, Ă©s folyamatosan növekvĹ‘ arányĂş közvetĂtĹ‘i aktivitás.
5. Ezt követĹ‘en áttĂ©rtem az egyes szereplĹ‘k által elĂ©rhetĹ‘ közvetĂtĹ‘i nyeresĂ©g becslĂ©sĂ©re, egyrĂ©szt sĂşlyozott átlagos kamatlábbal számolva, másrĂ©szt adtam egy abszolĂşt felsĹ‘
becslĂ©st is a közvetĂtĹ‘i profitra. Erre vonatkozĂłan legjobb tudomásom szerint eddig nem szĂĽlettek tanulmányok a szakirodalomban. A közvetĂtĂ©sbĹ‘l származĂł nyeresĂ©g messze elmarad a szakirodalom alapján várhatĂł nagyságrendtĹ‘l, vagyis a közvetĂtĹ‘k nem profit remĂ©nyĂ©ben vĂ©gzik tevĂ©kenysĂ©gĂĽket, hanem legfĹ‘bb motiváciĂłjuk valĂłszĂnűsĂthetĹ‘en a kockázatmegosztás.
A 6. fejezetben szerzĹ‘társaimmal közösen vĂ©gzett kutatásunkra alapozva összehasonlĂtottam egy aprĂł, jelentĹ‘s rĂ©szben romák lakta Ă©szak-magyarországi falu informális szemĂ©lyközi hiteleinek hálĂłzatát a bankközi piaccal. MindkĂ©t piacon az ĂĽgyletek fedezetlenek, elsĹ‘dleges cĂ©ljuk pedig a likviditásmenedzsment, vagyis a vizsgált hálĂłzatok alapvetĹ‘ funkciĂłja megegyezik, csak a körĂĽlmĂ©nyek mások.
6. A szereplĹ‘k Ă©s a tranzakciĂłk jellemzĹ‘inek eltĂ©rĂ©sĂ©n tĂşl számos dimenziĂł mentĂ©n demonstráltam a vizsgált fedezetlen hitelpiacok nagyfokĂş hasonlĂłságát. Ilyen tĂpusĂş vizsgálat legjobb ismereteim szerint nem szĂĽletett korábban.
7. A szemĂ©lyközi hálĂłzatot alkotĂł háztartásokrĂłl rendelkezĂ©sre állĂł sokrĂ©tű adatbázis alapján megállapĂthatĂł, hogy a gazdagabb háztartások hitelezĂ©si aktivitása alacsony, viszont a relatĂv szegĂ©nysĂ©gi kĂĽszöb alatt Ă©lĹ‘k egy sűrű hitelezĂ©si kapcsolatrendszert alakĂtottak ki, a kölcsönök legnagyobb rĂ©szĂ©t a szegĂ©nyek egymásnak nyĂşjtják. A tranzakciĂłk fĹ‘ motiváciĂłja tehát nem az önzetlen, filantrĂłp segĂtsĂ©gnyĂşjtás, hanem – a bankközi piacnál leĂrtakhoz hasonlĂłan – a kockázatmegosztás. A szereplĹ‘k mindkĂ©t piacon egy kölcsönössĂ©gen alapulĂł biztosĂtási rendszert működtetnek, ahol a saját likviditáskezelĂ©sĂĽkön tĂşl is hajlandĂłak kölcsönt nyĂşjtani annak tudatában, hogy ha kĂ©sĹ‘bb likviditási nehĂ©zsĂ©geik lennĂ©nek, akkor számĂthatnak partnereik segĂtsĂ©gĂ©re.
VĂ©gezetĂĽl az ok-okozati kapcsolatok feltárását követĹ‘en a 7. fejezetben átlĂ©ptem kutatásom harmadik, normatĂv szintjĂ©re, ahol javaslatokat, szakpolitikai ajánlásokat fogalmaztam meg, összefoglaltam a kutatási eredmĂ©nyeim hasznosĂtásának lehetĹ‘sĂ©geit elĹ‘ször a szemĂ©lyközi kölcsönökkel, majd pedig a bankközi hitelpiaccal kapcsolatban.