Nemzeti identitás SzĂ©kelyföldön – SzĂ©kelyföldi fiatal felnĹ‘ttek kisebbsĂ©gi identitásának átalakulása
Számos kutatás vizsgálta már az erdĂ©lyi magyarok nemzeti identitását, azonban a szĂ©kelyföldi magyar nemzetisĂ©gű fiatal felnĹ‘tt (18-35 Ă©v közötti) korosztály nemzeti identitásárĂłl Ă©s a tĂ©mával kapcsolatos vĂ©lekedĂ©seikrĹ‘l kevĂ©s önállĂł elemzĂ©s szĂĽletett. A kutatás cĂ©lja e hiány mĂ©rsĂ©klĂ©se volt, a szĂ©kelyföldi fiatalok nemzeti identitásának jellemzĹ‘inek megismerĂ©se. A disszertáciĂł alapkĂ©rdĂ©se, hogyan válhat Ă©s lehet egy individuális ágens a szĂ©kely “nemzeti” közössĂ©g rĂ©szĂ©vĂ© Ă©s milyen többlet-felkĂ©szĂĽltsĂ©gekkel (tudásokkal, preferenciákkal, regulátorokkal stb.) kell rendelkeznie ehhez. Hogyan konstituálĂłdik Ă©s regulálĂłdik az ágensek által egy nem eredendĹ‘ közössĂ©g, milyen prezentáciĂłkra, spektáciĂłkra, konstrukciĂłkra Ă©s legitimáciĂłkra van szĂĽksĂ©g ahhoz, hogy a szĂ©kely ágensek a többlet-felkĂ©szĂĽltsĂ©geik birtokában magukat nemzeti közössĂ©gkĂ©nt lássák Ă©s láttassák? Hol tart a szĂ©kely ágensek önállĂł nemzeti közössĂ©ggĂ©, kollektĂv ágenssĂ© valĂł formálĂłdása, legitim-e a szĂ©kelysĂ©g mint nemzeti közössĂ©g, egyáltalán, beszĂ©lhetĂĽnk-e valamifĂ©le kommunikatĂvrĂłl ezzel kapcsolatban?
A vizsgált csoport körĂ©ben vĂ©gzett nagymintás kutatások sorozata által mĂ©rt lassĂş nemzettudat változás következtĂ©ben a cĂ©lcsoport jelentĹ‘s rĂ©sze elkezdte a szĂ©kely etnikai identitás elemeit felerĹ‘sĂteni. A közös – magyar Ă©s szĂ©kely – identitáselemekben meglĂ©vĹ‘ kismĂ©rtĂ©kű eltĂ©rĂ©seket oly mĂ©rtĂ©kben nagyĂtották fel, hogy megfeleljen az Ăşj “szĂ©kely nemzeti” identitásnak. A kultĂşrnemzeti magyar identitás összetevĹ‘it elkezdtĂ©k helyettesĂteni a “szĂ©kely” jelzĹ‘vel illetett tulajdonságokkal, viselkedĂ©sekkel, szimbĂłlumokkal, ami által a magyar nemzeti identitás – a “magyar” jelzĹ‘ elhalványodásával – fokozatosan szĂ©kely nemzeti identitássá válik. Az elkĂĽlönĂĽlĂ©s idĹ‘szaka több generáciĂłt ölel át, mozgatĂłrugĂłi a generáciĂłk közös Ă©lmĂ©nye (“lerománozás”, hagyományok, Ă©letmĂłd), a kollektĂv emlĂ©kezet (nĂ©pszavazás, magukra utaltság), az auto- Ă©s heterosztereotĂpiák (“gĂłbĂ©ság”, “szĂ©kely” nyelv Ă©s Ă©letmĂłd) Ă©s kulturális emlĂ©kezet (törtĂ©nelmi mĂşlt, “erdĂ©lyisĂ©g”). Ă–nazonosságukat alapvetĹ‘en kĂ©t irányban mutatják meg: a többsĂ©gi román Ă©s a többsĂ©gi magyar társadalomtĂłl is megkĂĽlönböztetik magukat. Az egyĂĽttĂ©lĂ©s kollektĂv Ă©lmĂ©nye azonban sok esetben nagyobb közeledĂ©st mutat a románok felĂ©, mint a magyarországi magyarok irányába. Ennek ellenĂ©re románkĂ©nt kategorizálni Ĺ‘ket az identitásuk durva megsĂ©rtĂ©se, a tudatlanság fokmĂ©rĹ‘je, ami furcsa kettĹ‘ssĂ©gre mutatott rá: ami a románok rĂ©szĂ©rĹ‘l – a “bozgorozással” egyĂĽtt – nacionalista megnyilvánulás, addig a magyarok rĂ©szĂ©rĹ‘l a nemzetietlensĂ©g fokmĂ©rĹ‘je: a nemzetietlensĂ©g szerintĂĽk az egyik legfontosabb választĂłvonal szĂ©kely Ă©s magyar között. A kutatás rávilágĂtott arra, hogy sem a magyar, sem a román nemzeti identitás nem megfeleltethetĹ‘ a szĂ©kely „nemzeti” identitással, de nem egy Ăşj nemzet szĂĽletĂ©sĂ©nek vagyunk a rĂ©szesei, hanem az összmagyarság egy rĂ©szĂ©t – lĂ©nyegĂ©ben a szĂ©kelyföldi magyarokat – Ă©rintĹ‘ nemzettudat mĂłdosulásnak.
A szĂ©kely etnikai alapĂş kollektĂv ágens – mint minden kollektĂv ágens – felkĂ©szĂĽltsĂ©gei az Ĺ‘t alkotĂł individuális ágensek felkĂ©szĂĽltsĂ©geiben gyökereznek, Ă©s ha adaptáciĂłra kĂ©nyszerĂĽlnek az individuális ágensek, akkor a felkĂ©szĂĽltsĂ©geik megváltoztatására kĂ©nyszerĂĽlnek – a változás nyilvánvalĂłan összefĂĽgg a problĂ©ma valamikĂ©nti felismerĂ©sĂ©vel. Ha a nemzeti identitást alkotĂł felkĂ©szĂĽltsĂ©geket Ă©rinti az adaptáciĂłs kĂ©nyszer, akkor a nemzeti identitásban bekövetkezĹ‘ változások a nemzet kollektĂv ágens felkĂ©szĂĽltsĂ©geiben – sajátvilágában – is változásokat okoz. FeltĂ©telezve, de nem tekintve bizonyĂtottnak, ha a 2004. decemberi nĂ©pszavazás sikertelensĂ©ge adaptáciĂłs kĂ©nyszert okozott sokszázezer szĂ©kely etnikai önazonosságĂş, de magyar nemzeti identitásĂş individuális ágens számára, akkor a felismert problĂ©ma Ă©s annak megoldása – a csalĂłdottság, a magukra maradottság Ă©rzĂ©sĂ©n keresztĂĽl – elvezethetett az önállĂł szĂ©kely nemzet mint a problĂ©ma megoldását jelentĹ‘ elĂ©rhetĹ‘ kĂvánatos állapot felismerĂ©sĂ©hez. ZárĂłmondatkĂ©nt összefoglalva a kutatás eredmĂ©nyĂ©t, kijelenthetĹ‘, hogy a szĂ©kely mint nemzet kollektĂv ágens konstitutĂv alapja nincsen meg, nyilvánossága igen korlátozott, azonban a szĂ©kely etnikai identitásĂş kollektĂv ágens nyilvánosságában már legitim mĂłdon lehet prezentálni Ă©s diszkusszálni a szĂ©kely nemzet kollektĂv ágens konstitutĂv alapjárĂłl, sajátvilágának többlet-felkĂ©szĂĽltsĂ©geirĹ‘l.