Subjective well-being aspects of tourism-related employment of the elderly = Az időskorúak turisztikai foglalkoztatásának jólléti dimenziói
A doktori Ă©rtekezĂ©semben bemutatott kutatás három, a nyugdĂjaskorĂşak turizmus terĂĽletĂ©n megvalĂłsulĂł foglalkoztatásával kapcsolatos kĂ©rdĂ©sre kereste a választ. A fĂ©lig strukturált tematikus interjĂşk formájában zajlĂł adatgyűjtĂ©s során 50 nyugdĂjaskorĂş munkavállalĂłval Ă©s 16 munkáltatĂłval kĂ©szĂtettem interjĂşt, amelyek leiratait a tematikus elemzĂ©s mĂłdszerĂ©vel dolgoztam fel. Az interjĂşk elemzĂ©sĂ©nek eredmĂ©nyei alapján elmondhatĂł, hogy a vizsgálatba bevont, turisztikai fogyasztással összefĂĽggĹ‘ hazai helyszĂneken dolgozĂł nyugdĂjaskorĂş munkavállalĂłk számára a munkájuk egyfelĹ‘l identitást, lehetĹ‘sĂ©get, valamint biztonságot jelent, másfelĹ‘l a saját feladataikkal kapcsolatos megĂ©lĂ©seikrĹ‘l szĂłlĂł törtĂ©netek kulcstĂ©mái között a saját szerep, a munkával kapcsolatos elĂ©gedettsĂ©g, a visszajelzĂ©s Ă©s a jövĹ‘beli tervek voltak azonosĂthatĂłk. A nyugdĂjaskorĂşak turisztikai fogyasztáshoz köthetĹ‘ helyszĂneken vĂ©gzett munkájának jĂłllĂ©ti vonatkozásaival kapcsolatosan az általuk elmondott törtĂ©netekben megfigyelhetĹ‘ a kontroll, az autonĂłmia, az önmegvalĂłsĂtás, valamint az Ă©lvezet Ă©rzĂ©seinek jelentĹ‘sĂ©ge. Ha e nĂ©gy dimenziĂł egyĂĽttesen jelen van, az valĂłszĂnűleg hat az adott nyugdĂjaskorĂş mindennapjaira, ami ilyen mĂłdon az Ă©lettel valĂł általános elĂ©gedettsĂ©gĂ©re is kihathat. TermĂ©szetesen a hatás mĂ©rtĂ©ke jelen kutatás alapján nem állapĂthatĂł meg egyĂ©rtelműen. A munkáltatĂłkkal kĂ©szĂtett interjĂşk fĹ‘ tĂ©mái a nyugdĂjaskorĂşak által vĂ©gzett munka jellemzĹ‘i, alkalmazásuk elĹ‘nyei Ă©s hátrányai voltak, amelyeken belĂĽl további altĂ©mák kerĂĽltek meghatározásra.
Kutatásom eredményei arra engednek következtetni, hogy
§ a turizmusba a szolgáltatĂłi oldalon, vagyis munkavállalĂłkkĂ©nt bevont idĹ‘sek kĂ©pessĂ©gei, kĂ©szsĂ©gei Ă©s tapasztalatai, valamint a szemĂ©ly-munka megfeleltetĂ©s modellje (ROCHA RODRIGUES 2020) által leĂrt adaptáciĂłs mechanizmusaik egyrĂ©szt kiválĂłan alkalmassá teszik Ĺ‘ket az öröksĂ©gbemutatással, tudásátadással, öröksĂ©gmegĹ‘rzĂ©ssel Ă©s gondoskodással összefĂĽggĹ‘ feladatok ellátására,
§ másrĂ©szt, hogy az idĹ‘sek turizmus kĂnálati oldalában valĂł Ă©rintettsĂ©ge Ăgy összefĂĽgghet a jĂłllĂ©tĂĽk alakulásával.
§ aszerint nem fedezhetĹ‘ fel jelentĹ‘s kĂĽlönbsĂ©g az interjĂşalanyok megĂ©lĂ©sei között, hogy az adott nyugdĂjaskorĂş konkrĂ©tan mely, turizmushoz köthetĹ‘ helyszĂnen vállal munkát Ă©s milyen konstrukciĂłban. JelentĹ‘s kĂĽlönbsĂ©gek inkább a rájuk bĂzott Ă©s/vagy önkĂ©ntesen magukra vállalt Ă©s elvĂ©gzett feladatok szubjektĂv interpretáciĂłjának tekintetĂ©ben azonosĂthatĂłk.
§ a vizsgált nyugdĂjaskorĂşak jelenlegi munkájának jĂłllĂ©ti vonatkozásai, valamint az, hogy hogyan Ă©rzik magukat az adott tevĂ©kenysĂ©gben vagy munkahelyen nem annyira magátĂłl a pozĂciĂłtĂłl (Ă©s annak objektĂv jellemzĹ‘itĹ‘l) fĂĽgg, hanem inkább attĂłl, hogy az egyĂ©n mennyire kĂ©pes megĂ©lni annak identitáskĂ©pzĹ‘ mivoltát Ă©s milyen mĂ©rtĂ©kben
érzékeli azt lehetőségnek és biztonságnak, e tényezők további dimenzióit is figyelembe véve.
§ a hazai turizmus számos olyan lehetĹ‘sĂ©get tartogat, amelyben azok a nyugdĂjaskorĂşak, akik kĂ©pesek Ă©s hajlandĂłak dolgozni, megtalálhatják a számĂtásaikat Ă©s mind maguk, mind pedig a munkáltatĂłik számára elĹ‘nyös mĂłdon fejthetik ki tevĂ©kenysĂ©gĂĽket.
Doktori Ă©rtekezĂ©sem tehát az elöregedĂ©s demográfiai folyamata jelentette hazai társadalmi Ă©s gazdasági kihĂvások egyfajta, a turizmusorientált foglalkoztatáson keresztĂĽl megvalĂłsulĂł megoldási lehetĹ‘sĂ©geinek feltĂ©rkĂ©pezĂ©se is egyben.
http://phd.lib.uni-corvinus.hu/1253/
https://doi.org/10.14267/phd.2023023
http://phd.lib.uni-corvinus.hu/1253/1/Kovacs_Edina_den.pdf