Corruption risks of Hungarian municipalities: Quantitative and Qualitative Analyses
A korrupciĂłkutatás közelmĂşltban elterjedt mĂłdszerĂ©vĂ© vált az interneten közzĂ©tett, a közigazgatási Ă©s irányĂtĂł szervek integritását jellemzĹ‘ nagy mennyisĂ©gű adat feldolgozása Ă©s elemzĂ©se. Jelen dolgozat ehhez az irányhoz csatlakozik azzal, hogy a magyarországi önkormányzatok közbeszerzĂ©si tevĂ©kenysĂ©gĂ©nek minĹ‘sĂ©gĂ©t a korrupciĂłs kockázatok – vagyis a korrupciĂł potenciális jelenlĂ©tĂ©nek – szempontjábĂłl elemzi, kettĹ‘s szándĂ©kkal, illetve kevert mĂłdszertant alkalmazva: a kvantitatĂv rĂ©szt, a közbeszerzĂ©si szerzĹ‘dĂ©sek bizonyos jellemzĹ‘inek statisztikai elemzĂ©sĂ©t egy kvalitatĂv, az önkormányzati döntĂ©shozĂłkkal, szakemberekkel vĂ©gzett interjĂşs terepmunka egĂ©szĂti ki. A kutatás cĂ©lja egyrĂ©szt az összefĂĽggĂ©sek feltárása egyes helyi társadalmi-gazdasági tĂ©nyezĹ‘k Ă©s az önkormányzatok beszerzĂ©sei során potenciálisan elĹ‘fordulĂł korrupciĂłs kockázatok között. MásrĂ©szt az eredmĂ©nyek hozzájárulhatnak a korrupciĂłkutatással kapcsolatos Ă©lĂ©nk mĂłdszertani vitához a fentebb emlĂtett mĂłdszerrel kapcsolatos tapasztalatok Ă©rtĂ©kelĂ©se rĂ©vĂ©n. A dolgozat fĹ‘bb eredmĂ©nyei a következĹ‘k:
· A dolgozatban kĂ©t közbeszerzĂ©si korrupciĂłs kockázati mutatĂłt, az egyedĂĽli ajánlattevĹ‘s eljárások Ă©s a nyilvános felhĂvás nĂ©lkĂĽl indulĂł eljárások arányát elemeztem kvantitatĂv mĂłdszerekkel. Az eredmĂ©nyek Ă©s a modellek magyarázĂł ereje alapján megállapĂthatĂł, hogy az utĂłbbi mutatĂł az önkormányzati közbeszerzĂ©si korrupciĂłs kockázatok Ă©rvĂ©nyesebb mĂ©rĹ‘számának tűnik az ajánlattevĹ‘k számán alapulĂł mutatĂłhoz kĂ©pest.
· A kvantitatĂv elemzĂ©s egyik fĹ‘ megállapĂtása, hogy ahol a lakosok iskolázottabbak, ott az ajánlati felhĂvás nĂ©lkĂĽli pályázatok ritkábbak. KiderĂĽl továbbá, hogy a polgármesteri pozĂcióért folyĂł politikai verseny korlátozĂł hatással van a kevĂ©sbĂ© átláthatĂł közbeszerzĂ©si eljárások gyakoriságára. EzenkĂvĂĽl az EU által finanszĂrozott pályázatok – illetve az uniĂłs forrásoktĂłl jobban fĂĽggĹ‘ önkormányzatok – eseteiben jellemzĹ‘bbek az ajánlattĂ©teli felhĂvás nĂ©lkĂĽli közbeszerzĂ©si eljárások, habár nem igazolta minden modell ezt az összefĂĽggĂ©st. Érdemes továbbá megemlĂteni, hogy egyes eredmĂ©nyek alátámasztják a helyi vállalkozĂłi szektor termelĂ©kenysĂ©ge Ă©s a nyilvános ajánlattĂ©teli felhĂvás gyakorisága közötti pozitĂv összefĂĽggĂ©st.
· Az interjĂşk során elsĹ‘sorban e korrupciĂłs kockázati mutatĂłk megvitatására fordĂtottam hangsĂşlyt. A megkĂ©rdezettek mindegyike egyetĂ©rtett abban, hogy a pályázatok ezen jellemzĹ‘i jelezhetik a korrupciĂł lehetĹ‘sĂ©gĂ©t, azonban nem determinisztikus mĂłdon: ezek a mutatĂłk leginkább a nagyobb pályázatok, illetve a
nagyobb szervezetek által indĂtott beszerzĂ©sek esetĂ©ben lehetnek Ă©rvĂ©nyesek, de az önkormányzatok – fĹ‘kĂ©nt a kisebbek telepĂĽlĂ©seknĂ©l – olyan beszerzĂ©seit is inkriminálhatják, amelyeket semmifĂ©le etikátlan szándĂ©k nem Ă©rintett.
· Makroszintű perspektĂvábĂłl nĂ©zve az adminisztratĂv kapacitások hiányával kĂĽszködĹ‘ vagy olyan rĂ©giĂłkban találhatĂł önkormányzatok, ahol nincsenek potenciális ajánlattevĹ‘k a nyĂlt pályázatokra, a korrupciĂłs kockázati indexek riasztĂł tendenciákat mutathatnak a korrupt szándĂ©kok teljes hiányában is. Több interjĂşalany szerint ugyanakkor a korrupt szereplĹ‘k megtalálhatják a mĂłdját annak, hogy kijátszhassák e mutatĂłkat, pĂ©ldául a pályázatokon szándĂ©kosan vesztes cĂ©gek bevonásával – az ilyen gyakorlatok miatt az interjĂşalanyok az ajánlattevĹ‘k elemzĂ©sĂ©t is javasolták (pĂ©ldául cĂ©gek következetesen egyĂĽttes jelentkezĂ©se Ă©s a köztĂĽk lĂ©vĹ‘ ĂĽzleti kapcsolatok vagy akár bizonyos közbeszerzĂ©si szakemberek bevonása is korrupciĂłra utalhat), ami már más kutatásokban is eredmĂ©nyes megközelĂtĂ©snek bizonyult.
http://phd.lib.uni-corvinus.hu/1283/
https://doi.org/10.14267/phd.2023026
http://phd.lib.uni-corvinus.hu/1283/1/hajdu_miklos_den.pdf