A rendszerszinten jelentĹ‘s pĂ©nzĂĽgyi intĂ©zmĂ©nyek azonosĂtása Ă©s kockázatainak mĂ©rsĂ©klĂ©si lehetĹ‘sĂ©gei az EurĂłpai UniĂłban
Azon pĂ©nzĂĽgyi intĂ©zmĂ©nyek, amelyek rendszerszintű jelentĹ‘sĂ©gĂĽk (Systemically Important Institution – SII) miatt számĂthatnak az állami vĂ©dĹ‘hálĂłra, profitmaximalizálásuk során rendszerszinten szuboptimális döntĂ©seket hozhatnak, mert nem veszik figyelembe a státuszukbĂłl fakadĂł, rendszerszinten jelentkezĹ‘ negatĂv externáliákat. Ezen intĂ©zmĂ©nyek kapcsán felmerĂĽlĹ‘ kockázatok nem csak nemzetközi szinten, hanem az EurĂłpai UniĂłban Ă©s a közĂ©p-kelet eurĂłpai rĂ©giĂłban is relevánsak. Magyarországon Ă©s a rĂ©giĂłban is vannak olyan pĂ©nzĂĽgyi intĂ©zmĂ©nyek, amelyek egyedi intĂ©zmĂ©nyi válsága a mĂ©retĂĽk vagy a más intĂ©zmĂ©nyekkel valĂł összefonĂłdásuk miatt megingathatja a pĂ©nzĂĽgyi rendszer stabilitását (az EU-s terminolĂłgiában: Other Systemically Important Institution, O-SII). Nemzetközi Ă©s nemzeti szinten is szĂĽksĂ©ges tehát mind a rendszerszinten jelentĹ‘s intĂ©zmĂ©nyi kör minĂ©l pontosabb meghatározása, mind annak azonosĂtása, hogy a hozzájuk kapcsolĂłdĂł kockázatok a jövĹ‘ben milyen mĂłdon mĂ©rsĂ©kelhetĹ‘k a leghatĂ©konyabban. A disszertáciĂłban öt fĹ‘bb kutatási kĂ©rdĂ©st vizsgálunk a rendszerszinten jelentĹ‘s intĂ©zmĂ©nyek azonosĂtása Ă©s kockázatainak mĂ©rsĂ©klĂ©si lehetĹ‘sĂ©gei kapcsán az EurĂłpai UniĂłra fĂłkuszálva.
Az EU szabályozási keretrendszerĂ©ben alapvetĹ‘en tagállami szinten határozták meg a tagállami felelĹ‘s hatĂłságok az O-SII-k számára elsĹ‘ alkalommal elĹ‘Ărt addicionális tĹ‘kepufferek mĂ©rtĂ©keit, Ăgy releváns kĂ©rdĂ©s, hogy esetleg azonosĂthatĂłk-e eltĂ©rĂ©sek az egyes tagállami csoportok hatĂłságai által meghatározott tĹ‘kepuffer mĂ©rtĂ©kek között az egyes intĂ©zmĂ©nyekre vonatkozĂł rendszerkockázati jelentĹ‘sĂ©get is figyelembe vĂ©ve (i). Az eredmĂ©nyeink alapján az láthatĂł, hogy az EU „új” Ă©s „rĂ©gi” tagállami csoportjai vonatkozásában nem azonosĂthatĂł Ă©rdemi eltĂ©rĂ©s sem a rendszerszintű jelentĹ‘sĂ©get kifejezĹ‘ O-SII pontszámok, sem a tagállami hatĂłságok által elĹ‘Ărt O-SII tĹ‘kepufferek vonatkozásában, azaz egyik tagállami csoport sem tekinthetĹ‘ „szigorĂşbbnak” ebben a kĂ©rdĂ©skörben. EttĹ‘l eltĂ©rĹ‘en az EU „északi” Ă©s „dĂ©li” tagállami csoportjai kapcsán az láthatĂł, hogy bár a rendszerszintű jelentĹ‘sĂ©get kifejezĹ‘ O-SII pontszámok kapcsán szignifikáns eltĂ©rĂ©s nem azonosĂthatĂł a kĂ©t tagországi csoport között, az elĹ‘Ărt O-SII tĹ‘kepufferek vonatkozásában már szignifikáns eltĂ©rĂ©s láthatĂł, az „északi” tagállamok felelĹ‘s hatĂłságai jellemzĹ‘en magasabb addicionális tĹ‘kepuffert határoznak meg, mint a „dĂ©li” tagállamok felelĹ‘s hatĂłságai.
A második kutatási kĂ©rdĂ©s arra keresi a választ, hogy mennyire tekinthetĹ‘ homogĂ©nnek az EU-ban azonosĂtott O-SII-k köre (ii). Bár az O-SII-kra vonatkozĂł szabályozás elvileg egysĂ©ges mĂłdon, egysĂ©ges eszközrendszerrel – fĹ‘kĂ©nt többlet tĹ‘ke elĹ‘Ărás alkalmazásával – prĂłbálja kezelni ezen intĂ©zmĂ©nyeket, azonban Ă©rdemes megvizsgálni, hogy mennyire tekinthetĹ‘ homogĂ©nnek az O-SII-k csoportja. Ennek vizsgálata Ă©rdekĂ©ben klaszterelemzĂ©st vĂ©gzĂĽnk, hogy megvizsgáljuk az O-SII-k esetleges heterogenitását. Az elemzĂ©sĂĽnk során öt lehetsĂ©ges klasztert azonosĂtottunk K-közĂ©p mĂłdszerrel, melyek meglehetĹ‘sen heterogĂ©n kĂ©pet mutatnak.
Az EU-ban kialakult O-SII szabályozĂłi keretrendszer kapcsán fontos kĂ©rdĂ©s, hogy az O-SII-k szabályozĂłi azonosĂtását követĹ‘en mikĂ©nt reagálnak a piaci szereplĹ‘k az O-SII-kra vonatkozĂł nyilvános hatĂłsági bejelentĂ©sekre. A harmadik Ă©s negyedik kutatási kĂ©rdĂ©s alapvetĹ‘en ezt vizsgálja az O-SII listákra vonatkozĂł hatĂłsági bejelentĂ©sekre (iii) Ă©s a koronavĂrus járvány hatására megvalĂłsult ideiglenes tĹ‘kepuffer elengedĂ©sre vonatkozĂł EKB hatĂłsági bejelentĂ©sre (iv) fĂłkuszálva. Jelen tudomásunk szerint ilyen elemzĂ©s ez utĂłbbi esemĂ©ny kapcsán mĂ©g nem kĂ©szĂĽlt. Az eredmĂ©nyeket összefoglalva az általunk vizsgált hatĂłsági bejelentĂ©sek kapcsán az láthatĂł, hogy a közĂ©p-kelet eurĂłpai, rendszerszinten jelentĹ‘s bankok esetĂ©ben az O-SII listára vonatkozĂł nyilvános tagállami hatĂłsági bejelentĂ©seknek inkább pozitĂv hatása lehetett az Ă©rintett intĂ©zmĂ©nyek piaci Ă©rtĂ©kĂ©re, de a hatás nem igazán robosztus. Ezzel szemben a 2016-os EBA bejelentĂ©s esetĂ©ben kevĂ©ssĂ© volt kimutathatĂł szingifikáns hatás. VĂ©gĂĽl, a koronavĂrus járvány hatására megvalĂłsult ideiglenes tĹ‘kepuffer elengedĂ©sre vonatkozĂł, 2020. március 12-i EKB hatĂłsági bejelentĂ©s esetĂ©ben Ă©rdemi Ă©s szignifikáns negatĂv hatás azonosĂthatĂł.
Az ötödik kutatási kĂ©rdĂ©s alapvetĹ‘en azt vizsgálja, hogy egy adott ország bankrendszerĂ©ben milyen alternatĂv megközelĂtĂ©s adhatĂł az O-SII-k rendszerkockázati allokáciĂłjára Ă©s addicionális tĹ‘kepuffereinek meghatározására, kitĂ©rve arra is, hogy egy alternatĂv rendszerkockázati tĹ‘kepuffer allokáciĂł mennyiben tĂ©rne el a jelenlegi szabályozás szerinti allokáciĂłtĂłl (v). Jelen tudomásunk szerint ilyen elemzĂ©s ez utĂłbbi kapcsán mĂ©g nem kĂ©szĂĽlt. A Magyarországon aktĂv O-SII-k adatainak felhasználásával Ă©s az egyes intĂ©zmĂ©nyek Shapley Ă©rtĂ©keinek meghatározásával ismertetĂĽnk egy lehetsĂ©ges alternatĂv gyakorlati megközelĂtĂ©st az O-SII-k rendszerkockázati allokáciĂłjára Ă©s addicionális tĹ‘kepuffereinek meghatározására. Az eredmĂ©nyeink alapján az láthatĂł, hogy az Expected Shortfall (ES) szintek csökkenĂ©sĂ©vel a Shapley Ă©rtĂ©k alapĂş rendszerkockázati allokáciĂł koncentráltsága is mĂ©rsĂ©klĹ‘dik, azaz a kiemelkedĹ‘ Shapley Ă©rtĂ©kű bankok esetĂ©ben mĂ©rsĂ©klĹ‘dik, mĂg az alacsonyabb Shapley Ă©rtĂ©kű intĂ©zmĂ©nyek esetĂ©ben relatĂv nĹ‘. A Shapley Ă©rtĂ©k alapĂş alternatĂv O-SII tĹ‘kepuffer allokáciĂłs mĂłdszer a hazai rendszerszinten jelentĹ‘s intĂ©zmĂ©nyek esetĂ©ben Ă©rdemben mĂłdosĂtaná az intĂ©zmĂ©nyi szintű O-SII tĹ‘kepuffer rĂ©szesedĂ©seket, a PD eloszlás szĂ©lein, azaz a relatĂv alacsony Ă©s relatĂv magas PD-vel rendelkezĹ‘ O-SII-k esetĂ©ben Ă©rdemi a változás. Az alacsony PD-vel rendelkezĹ‘ intĂ©zmĂ©nyek lĂ©nyegesen alacsonyabb, mĂg a magasabb PD-vel rendelkezĹ‘ intĂ©zmĂ©nyek esetĂ©ben Ă©rdemben magasabb O-SII tĹ‘kepuffer rĂ©szesedĂ©s adĂłdna a mostani szabályozĂłi O-SII tĹ‘kepuffer elváráshoz kĂ©pest.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1294/
https://doi.org/10.14267/phd.2023043
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1294/1/Faykiss_Peter_dhu.pdf