Captivating the Audience — What Impact Does an Introductory Sociology Course Make on Students?
A disszertáciĂł azt vizsgálja, hogy milyen hatást gyakorolt egy bevezetĹ‘ szociolĂłgia kurzus a hallgatĂłkra. Az alapozĂł szociolĂłgia tárgy a saját jogán is gazdag szakirodalommal bĂr, Ă©s kutatási tĂ©makĂ©nt több fontos tágabb kontextusba illeszkedik. RĂ©szben oktatási funkciĂłt tölt be, amely a felsĹ‘oktatás társadalmi szerepĂ©hez kapcsolĂłdik, rĂ©szben pedig a szociolĂłgia mint tudomány „arcát” mutatja a hallgatĂłk tömegei mint közönsĂ©g felĂ©, alakĂtva annak megĂtĂ©lĂ©sĂ©t.
A vizsgált kurzus a 2015-ös Ĺ‘szi fĂ©lĂ©vben zajlott a Budapesti Corvinus Egyetemen, Ă©s hallgatĂłi öt szakrĂłl Ă©rkeztek: szociolĂłgia, politolĂłgia, kommunikáciĂł Ă©s mĂ©diatudomány, nemzetközi tanulmányok, illetve tájĂ©pĂtĂ©sz mĂ©rnök. A hallgatĂłkat arra kĂ©rtĂĽk, hogy rajzoljanak gondolattĂ©rkĂ©pet a „szociolĂłgia” mint központi fogalom körĂ©, megmutatva, hogy mi minden jut az eszĂĽkbe a szĂł hallatán. Három adatfelvĂ©teli hullámra kerĂĽlt sor, az elsĹ‘re a kurzust megelĹ‘zĹ‘en (T1), a másodikra a kurzus vĂ©gĂ©n (T2), a harmadikra az eredeti rĂ©sztvevĹ‘k BA diplomavĂ©dĂ©sĂ©nek idejĂ©n (T3). A kapott gondolattĂ©rkĂ©pek száma 397, 373, illetve 184 volt.
ElsĹ‘kĂ©nt a kurzus tanulási eredmĂ©nyeit vizsgáltam. A T1 Ă©s T2 gondolattĂ©rkĂ©pek közötti változás alapján minden tanulĂł „mĂ©ly” vagy „felszĂnes” tanulási besorolást kapott. Egy logisztikus regressziĂłs modell segĂtsĂ©gĂ©vel megállapĂtottam, hogy milyen változĂłk fĂĽggenek össze a mĂ©ly tanulási eredmĂ©nnyel. A fĹ‘ megállapĂtások:
• A szülői iskolázottság magasabb szintjei a mély tanulási kimenetel alacsonyabb esélyével függtek össze. Ez meglepő a szakirodalommal összevetésben.
• Két, az oktatás körülményeivel kapcsolatos változó összefüggött a mély tanulással: a szemináriumvezető neme (nő) és a „kedvező órarendi időpont”. Mindkét eredmény érdekes további kutatási irányokat jelöl ki, mivel a mögöttük álló mechanizmus nem egyértelmű.
• A politológia szakos hallgatók szignifikánsan kisebb eséllyel váltak mély tanulóvá a többieknél. Ez azt sugallja, hogy az identitás (melyet ezúttal a választott szak ragad meg) befolyásolja a tanulóknak egyes tárgyakhoz való hozzáállását.
Ezt követően a hallgatói gondolattérképek tartalomelemzését végeztem el, hogy kiderüljön, milyen témákat kapcsolnak a válaszadók a szociológiához, és miként változik ez az időben. A legfontosabb következtetések:
• Évekkel a bevezetĹ‘ tárgy tanulása után a hallgatĂłkban csak a legegyszerűbb kĂ©p maradt meg a szociolĂłgiárĂłl, kĂĽlönöskĂ©ppen a tájĂ©pĂtĂ©sz tanulĂłkban. A legtöbben tisztában voltak ugyan azzal, hogy a szociolĂłgia társas jelensĂ©geket vizsgál tudományos mĂłdon, sokan mĂ©gis homályos szĂłhasználattal beszĂ©ltek rĂłla, Ă©s gyakran asszociáltak a pszicholĂłgiára is.
• A szociolĂłgia szakosok tartalmilag jĂłval gazdagabb kĂ©pet adtak a szociolĂłgiárĂłl, mint a többiek. A legfontosabb tĂ©mák, melyeket emlĂtettek, az egyenlĹ‘tlensĂ©g Ă©s konfliktus, a gazdaság, kisebbsĂ©gek Ă©s etnikumok, a közjĂłlĂ©t, a politika, gender Ă©s mĂłdszertan voltak.
VĂ©gĂĽl a hallgatĂłi gondolattĂ©rkĂ©pek tartalmát egy konkrĂ©t cĂ©llal is megvizsgáltam: a szociolĂłgia „közkĂ©pĂ©rĹ‘l” vagy „megĂtĂ©lĂ©sĂ©rĹ‘l” árulkodĂł elemeket kerestem bennĂĽk bizonyos elĹ‘re meghatározott szempontok mentĂ©n. A fontos eredmĂ©nyek:
• A hallgatĂłk többsĂ©ge kapcsolja a szociolĂłgiát „társadalmi problĂ©mákhoz” valamilyen mĂłdon. TöbbsĂ©gĂĽk tudományos tevĂ©kenysĂ©gnek látja a szociolĂłgiát, Ă©s határozott kisebbsĂ©gben vannak azok, akik valamilyen Ă©rtĂ©korientáciĂłt vagy a társadalom megváltoztatásának szándĂ©kát tulajdonĂtják neki, illetve kritikus vagy legkicsinylĹ‘ megjegyzĂ©seket tettek rá.
• A szociolĂłgia szakos hallgatĂłk nagyjábĂłl ötödĂ©ben Ă©l egy „társadalmilag elkötelezett” szociolĂłgiával kapcsolatos elkĂ©pzelĂ©s, melyet döntĹ‘en a segĂtsĂ©ggel Ă©s empátiával valĂł asszociáciĂł fejez ki. Ez az arány a tanulmányok ideje alatt nem változott.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1301/
https://doi.org/10.14267/phd.2023034
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1301/1/miskolczi_peter_den.pdf