Hogyan befolyásolják a gasztronómiai influencerek a fogyasztói döntést? — A fogyasztói aktivitás szerepe a döntéshozatali folyamat során a gasztronómiai turizmusban, az Instagram példáján keresztül
Colquitt–Zapata-Phelan (2007) munkássága alapján elmondható, hogy a kutatásom eredménye magas elméleti hozzájárulást jelent a turisztikai szakirodalom területén, továbbá megfelelőképpen illeszkedik a hazai és nemzetközi turisztikai szakirodalom aktuális fejlődéséhez. A doktori értekezés új tudományos eredményei a következő pontokban ismertetem:
• GasztronĂłmiai turizmus elmĂ©letĂ©nek szintetizálása Ă©s mĂ©lyĂtĂ©se kĂĽlönbözĹ‘ aspektusokbĂłl Ăşgy, mint a definĂciĂłs csoportosĂtás, a kutatási fĂłkuszpontok perspektĂvái Ă©s a diszciplináris kontextus.
• Influencer tĂ©makör szakirodalomban törtĂ©nĹ‘ elhelyezĂ©se, amelyet az e-WOM szakirodalmábĂłl indĂtok el Ă©s vezetek vĂ©gig a fogyasztĂłi döntĂ©shozatal folyamatáig, amelybĹ‘l következetesen Ă©pĂtem fel a harmadik elemet a fogyasztĂłi aktivitást. Az influencer tĂ©makört tekintve a legkiemelkedĹ‘bb rĂ©sz maga az influencer jelensĂ©g definiálása, továbbá az influencerek követĹ‘ikre gyakorolt hatásának mechanizmusa, amelynek a kulcsa a vizualizáciĂł. MĂ©g az e-WOM Ă©s az online vĂ©lemĂ©nyek kapcsán több magyar nyelvű kutatási is ismert, addig influencer tĂ©makörben kevĂ©s kutatás lelhetĹ‘ fel a nemzetközi szakirodalomhoz viszonyĂtva.
• Fogyasztói aktivitás vizsgálata során a fogyasztók közösségi média aktivitására fókuszálok. Az elemzés során olyan modelleket ismertetek, amelyek hozzájárulnak a fogyasztói aktivitás irodalmának részletes elemzéséhez.
• Ajzen (1991) tervezett magatartási modelljĂ©nek kibĹ‘vĂtĂ©se az aktivitással, illetve moderátorok (desztináciĂł Ă©s Covid-19) alkalmazása a fogyasztási szándĂ©k Ă©s valĂłs fogyasztás kapcsolatának tanulmányozása során, amely által egy Ăşj elmĂ©leti koncepciĂłt teszteltem a PLS-SEM mĂłdszerrel.
• A modellen belĂĽl a gasztronĂłmiai influencerek Ă©s a gasztronĂłmiai fogyasztási szándĂ©k közötti kapcsolatot is vizsgálom, amely a turisztikai kutatások terĂĽletĂ©n Ăşjszerű megközelĂtĂ©s.
• A skálafejlesztĂ©s folyamata a magyar szakirodalomban szintĂ©n jelentĹ‘sĂ©ggel bĂr, habár a látens változĂłk mĂ©rĂ©sĂ©nĂ©l alkalmazott skálákat már korábban más, nemzetközi publikáciĂłk során alkalmazták (mely alátámasztja a megbĂzhatĂłsági Ă©s Ă©rvĂ©nyessĂ©gi kritĂ©riumot), azok ĂşjszerűsĂ©gĂ©t a tĂ©makörre törtĂ©nĹ‘ adaptálásuk jelenti.
• A PLS-SEM modellezés alkalmazása a turisztikai kutatások területén a hazai szakirodalom tekintetében jelentős, mivel a 2016-2020 között időszakban mindösszesen öt turisztikai jellegű szakcikk született ezen módszer alkalmazásával (KEMÉNY 2021).
• A PLS-SEM modell elemzĂ©s egyik kiemelkedĹ‘ eleme a Q2 Ă©rtĂ©k, amely a modell prediktivitását jelenti. A kapott Ă©rtĂ©kek tehát a 0,633 (fogyasztási szándĂ©k) Ă©s a 0,676 (valĂłs fogyasztás Ă©s utazás) azt jelölik, hogy a modell magas prediktĂv relevanciát mutat. Az elmĂ©letbĹ‘l kiindult hipotĂ©ziseket empirikus mĂłdszerrel tesztelt összefĂĽggĂ©sek legtöbbje igazolást nyert, Ăgy azok tudományos szignifikanciája erĹ‘södött. MĂ©g a megcáfolt összefĂĽggĂ©sek is hasznos következtetĂ©sekhez vezettek, további kutatási lehetĹ‘sĂ©gek vizsgálatát elĹ‘jelezve.
A tĂ©ma tudományos ĂşjszerűsĂ©gĂ©t továbbá emeli az interdiszciplináris nĂ©zĹ‘pont a társadalomtudományok terĂĽletĂ©n a turizmusmarketing oldalárĂłl, illetve a szociálpszicholĂłgia pszicholĂłgiai megközelĂtĂ©sbĹ‘l.
A kutatás elsĹ‘dleges cĂ©lja volt egyrĂ©szt a gasztronĂłmiai indĂttatásĂş fogyasztási szándĂ©k többoldalĂş, komplex folyamatának Ă©s az összefĂĽggĂ©sek feltárása. MásrĂ©szt a szakemberek Ă©s a kutatĂłk is nehezen tudják mĂ©rni az influencerek hatását a fogyasztĂłkra, ezĂ©rt a kutatás lehetĹ‘sĂ©get nyĂşjt a fogyasztĂłk viselkedĂ©sĂ©nek Ă©s lehetsĂ©ges viselkedĂ©sĂĽk vĂ©gkimenetelĂ©nek megismerĂ©sĂ©re. Tehát jelen kutatás empirikus eredmĂ©nyei az általános marketing Ă©s menedzsment terĂĽleteken is felhasználhatĂłk.
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1291/
https://doi.org/10.14267/phd.2023048
https://phd.lib.uni-corvinus.hu/1291/1/Szakaly_Orsolya_dhu.pdf